Szkoły branżowe i techniczne oblegane przez uczniów

Uczniowie są zainteresowani edukacją w szkołach branżowych i technicznych. Na niektóre kierunki, takie jak technik informatyk w Zespole Szkół Politechnicznych „Energetyk”, jest półtora raza więcej chętnych niż miejsc.

Dyrektorzy wałbrzyskich szkół technicznych i branżowych dużo wcześniej zadbali o to, by uczniowie dowiedzieli się o ofercie ich placówek. Zorganizowano między innymi konferencję „Zawodowy strzał w 10!” w Starej Kopalni i "Targi zawodów" w Hali Wałbrzyskich Mistrzów. 
 
Celem tych działań było przede wszystkim „odczarowanie” szkolnictwa zawodowego, ale też poinformowanie młodych ludzi o kierunkach, na jakich mogą się kształcić. Takie działania przyniosły najwyraźniej efekty.
 
- Mamy bardzo wielu kandydatów z dobrymi wynikami. Można powiedzieć, że dotknęła nas „klęska urodzaju”. Oczywiście nie jest to żadna klęska, mamy przygotowane miejsca dla uczniów. Cieszymy się bardzo dobrym naborem - mówi dyrektor Zespołu Szkół Politechnicznych „Energetyk”, Ryszard Janas.  
 
- Jest sporo podań, choć rekrutacja nie została jeszcze zakończona. Na pewno więcej osób jest zainteresowanych szkołami zawodowymi niż w ubiegłym roku - mówi dyrektor Zespołu Szkół nr 7, Katarzyna Nieć. 
 
Które kierunki są przez uczniów najchętniej wybierane?
 
- Oczywiście technik informatyk, klasycznie. Każdy chce być informatykiem, choć oczywiście nie każdy się nadaje. Generalnie na ten kierunek jest półtora raza  więcej chętnych niż miejsc, choć te osoby mają oczywiście zapewnione miejsce na innych kierunkach - wyjaśnia Ryszard Janas. 
 
- Na pewno zainteresowaniem cieszy się kierunek kelner. Od trzech lat nie mieliśmy rekrutacji na kierunek cukiernik. On także cieszy się zainteresowaniem. Do łas wraca też technik ekonomista - mówi Katarzyna Nieć. 
 
Jak podkreślają dyrektorzy wałbrzyskich szkół zawodowych rynek pracy jest mocno nastawiony na fachowców. Brakuje ślusarzy, mechaników samochodowych, kucharzy i kelnerów. A to właśnie fachowcy są niezbędni by podnieść jakość wykonywanych usług i są poszukiwani na rynku pracy.
 
wb
foto:ilustracyjne
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno