Lisia Sztolnia: czy zostanie udostępniona turystom?

Lisia Sztolnia wciąż jest niedostępna dla turystów. Co stoi na przeszkodzie by uczynić z niej regionalną atrakcję i jakie są na to szanse?

Lisia Sztolnia została oficjalnie otwarta w 1794 roku. Plany udostępnienia jej turystom są od dawna, jednak podstawowym problemem jest zagrożenie gazowe. Wałbrzyskie kopalnie zostały zalane wodą i gaz podniósł się ponad powierzchnię wody. 
 
- Podstawowy problem z udostępnieniem Lisiej Sztolni dla turystów jest zagrożenie gazowe. W ostatnim okresie eksploatacji węgla w wałbrzyskich kopalniach, prowadzona była gospodarka rabunkowa. Doszło do obniżenia środkowej części Lisiej Sztolni i zalania wodą, co doprowadziło do tego, że nie jest ona drożna i nie ma tam skutecznej wentylacji - mówi dyrektor Starej Kopalni Jan Jędrasik.
 
 
Na drodze do uczynienia z Lisiej Sztolni atrakcji turystycznej – stoją także przepisy. Chodzi o zasady eksploatacji obiektu już po jego otwarciu dla zwiedzających. 
 
- Bardzo trudnym problemem jest niejasny stan prawny i niejasne przepisy dotyczące eksploatacji Lisiej Sztolni po jej udrożnieniu. Z czego to wynika? Przede wszystkim z prawa górniczego i geologicznego, które uległo zmianie dwa lata temu i wprowadziło zapis, że podziemne trasy turystyczne są traktowane jak czynnie kopalnie górnicze. To się oczywiście wiąże z szeregiem obowiązków, które należy spełnić, głównie wynikających z bezpieczeństwa i właśnie z zagrożeń gazowych występujących w kopalniach. Całe środowisko zarządców podziemnych tras turystycznych wystąpiło z inicjatywą zmiany tych przepisów, bo stawia nas to w trudnej sytuacji i generuje koszty – wyjaśnia dyrektor Jan Jędrasik.
 
Koncepcja udostępnienia Lisiej Sztolni już powstała, jednak jest problem ze sfinansowaniem projektu.
 
 
- Dwukrotnie składaliśmy wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na prace przedprojektowe i dokonanie ekspertyz. Niestety nasze wnioski, pomimo tego, iż zostały wysoko ocenione, nie otrzymały dofinansowania. Aktualnie, władze gminy prowadzą intensywne działania związane z pozyskaniem środków unijnych na udrożnienie Lisiej Sztolni. Chodzi o środki dedykowane dla gmin pogórniczych borykających się z różnymi problemami związanymi z zakończoną eksploatacją i wydobyciem węgla - wyjaśnia Jan Jędrasik.
 
Inwestycja to szacunkowy koszt 15 milionów złotych. Dyrekcja Starej Kopalni chce na ten cel pozyskać środki zewnętrzne. 
 
 
W.Blicharz
foto:użyczone/Stara Kopalnia
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno