Usunięto Barszcz Sosnowskiego

Od początku czerwca odnotowano trzy przypadki wystąpienia Barszczu Sosnowskiego na terenie Wałbrzycha. Jak rozpoznać tę niebezpieczną roślinę i co zrobić gdy ją zauważymy?

Barszcz Sosnowskiego, to roślina, która jest bardzo niebezpieczna dla ludzi, a zwłaszcza dzieci. Kontakt z nią powoduje oparzenie skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem. 
 
Wałbrzyska straż miejska informuje, że tego lata otrzymano już kilka zgłoszeń dotyczących występowania Barszczu Sosnowskiego na terenie Wałbrzycha. Procedura za każdy razem wygląda podobnie, po otrzymaniu zgłoszenia, strażnicy jadą we wskazane miejsce i sprawdzają podejrzaną roślinę. Jeśli okaże się, że to rzeczywiście niebezpieczny barszcz - wtedy sprawa zgłaszana jest do Zarządu Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu, który angażuje firmę zewnętrzną zobowiązaną do usunięcia tej niebezpiecznej rośliny.
 
 
Jak informuje Krzysztof Paszkiewicz z wałbrzyskiej straży miejskiej, od początku czerwca odnotowano trzy przypadki wystąpienia Barszczu Sosnowskiego na terenie Wałbrzycha. Niebezpieczna roślina rosła przy ul. Topolowej, w miejscu gdzie wyburzono garaże w związku z budową obwodnicy zachodniej. Druga lokalizacja to ul. Wilcza w pobliżu niedawno powstałego parkingu za Palmiarnią. Barszcz rósł także przy ul. Andersa 2-4. 
 
Barszcz Sosnowskiego można pomylić z wyrośniętym koprem, ale jest od niego o wiele wyższy – osiąga nawet 4 metry wysokości. Ma zieloną bruzdowaną łodygę, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Jego liście są duże i szerokie (o średnicy do 150 cm), o zaostrzonych końcówkach, a kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach są białe. 
 
 
Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny w okresie kwitnienia i owocowania, kiedy odnotowuje się wysoką temperaturę powietrza. Kontakt z tą rośliną może doprowadzić do poparzenia skóry.
 
wb
foto:pixabay.com
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno