Kropka i Kreska – Wałbrzych w abstrakcji filmowej

Na początku lipca rozpoczął się projekt edukacji kulturalno-artystycznej Kropka i Kreska organizowany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach Akademii Doktora Korczaka. Celem projektu jest rozwój i edukacja dzieci poprzez działania artystyczne. Partnerem wałbrzyskiej edycji jest Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.

W ramach warsztatów plastyczno-filmowych grupy dzieci w dwóch kategoriach wiekowych (8-10 lat oraz 11-12 lat), pod kierunkiem edukatorów i filmowców, zrealizowały w instytucjach kultury na Dolnym Śląsku krótkometrażowe filmy abstrakcyjne w oparciu o lokalne techniki rzemieślnicze budujące od dziesięcioleci tożsamość regionu.
 
Pierwsze warsztaty w Starej Kopalni odbyły się 2 lipca – na początku zajęcia integracyjne, w trakcie których dzieci dobrze się poznały pracując zarówno w parach, jak i grupowo. Następnie uczestnicy zapoznali się z terminem „abstrakcji” nie tylko poprzez zabawę, ale również przez wykład.  Zaledwie dwa dni później odbyły się zajęcia tematyczne dla obu grup, podczas których powstały wstępne scenariusze.
 
 
W miniony piątek obie grupy realizowały swoje scenariusze. W przypadku grupy  młodszej była to animacja poklatkowa o tematyce abstrakcyjnej z wykorzystaniem masy szamotowej oraz barwionej masy lejnej nawiązującej do ceramicznych  tradycji regionu. Z kolei grupa starsza stworzyła abstrakcyjną animację poklatkową z wykorzystaniem węgla nawiązując do górnictwa, przemysłu i techniki. 
 
Jak mówi  kierownik Centrum Ceramiki Unikatowej Piotr Micek: „Tytułowe kropka i kreska dość mocna wyznaczyły nam kierunek, który obraliśmy w tym projekcie. W naszej interpretacji znaki graficzne, jakimi są kropka i kreska to przeciwieństwa, tak jak: ciepły, zimny; duży, mały; ładny, brzydki. Już na pierwszym spotkaniu staraliśmy się zrozumieć pojęcie abstrakcji”.
 
 
- Głównym bohaterem stworzonych animacji była porcelana i węgiel, białe i czarne złoto  Wałbrzycha. Oba materiały kojarzące się z tradycjami naszego regionu i świetnie nadają się do budowania form i faktur abstrakcyjnych. W miniony piątek  odwiedziła nas profesjonalna ekipa filmowa, która pomogła w kwestiach technicznych. Na efekt końcowy będziemy czekać z niecierpliwością – podsumowuje działania dyrektor Starej Kopalni Jan Jędrasik.
 
Premiera filmów odbędzie się 4 października br. na Międzynarodowym Festiwalu Punto y Raya JUNIOR 2019 w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu. Festiwal dedykowany jest dzieciom, a program Festiwalu przewiduje międzynarodowy konkurs abstrakcyjnych filmów autorstwa dzieci ocenianych przez dziecięce jury, pokazy filmowe, dziecięce występy audiowizualne, wystawę prac audiowizualnych, spotkania dla dzieci z artystami oraz bardzo szeroki program edukacyjny.
 
opr.red
foto:użyczone
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno