Rowerzyści, książę i familia Hochbergów na wystawie w Książu

Wystawę „Śląska szlachta, między Śląskiem a Europą" w Zamku Książ w Wałbrzychu, przygotowaną m.in. przez Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, można oglądać jedynie końca lipca.  Wśród widzów znaleźli się już m.in. jej szlacheccy bohaterowie z książęcej rodziny Hochbergów, pra-prawnuk królowej Wiktorii oraz rowerzyści ze Śląska.

Z okazji 146 rocznicy urodzin księżnej Daisy von Pless w Wałbrzychu gościła jej prawnuczka, hrabianka Felicitas von Hochberg. Zamieszkała w Monachium arystokratka jest córką głowy rodu Hochbergów i honorowego obywatela Wałbrzycha, księcia Bolka Hochberg von Pless. Towarzyszył jej  kuzyn, książę Eduard von Anhalt, szef domu Askańskiego i potomek m.in. Albrechta Niedźwiedzia, który zakładał Berlin. 
 
Hrabianka, która nosi również tytuł baronówny na Książu, jest ostatnią przedstawicielką książęce linii Hochberg-Pless. Nie kryła radości gdy znalazła swoją osobę na jednym z pięciu wielkoformatowych drzew genealogicznych przygotowanych specjalnie na  książańską wystawę przed dra Arkadiusza Kuzio-Podruckiego. Wybitny historyk i genealog pracuje w mieszczącym się w dawnym pałacu Henckel-Donnersmarków, Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. 
 
 
Sam książę Bolko wraz z małżonką Marie Elisabeth udzielił patronatu honorowego wystawie i był na jej otwarciu w połowie maja. Ekspozycję zwiedził także następca księcia, hrabia Peter von Hochberg z linii na Roztoce, który gościł w Wałbrzychu na początku czerwca z żoną Anną i synami Bolkiem i Albrechtem. 
 
Na przełomie czerwca i lipca do Książa zawitał z kolei hrabia Michael von Hochberg - senior linii Hochbergów z Roztoki - z synami: Konradem i Georgiem. Był też  szwagier hrabiego Michała (brat jego żony) JKW Henryk książę Hanoweru, książę Wielkiej Brytanii i Irlandii, książę Brunszwiku i Lüneburga (potrójny książę).
 
Od 2014 r. Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim organizuje jesienią dwu- lub trzydniową imprezę pod nazwą „Szlachecki weekend”. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy na temat historii lokalnej ze szczególnym uwzględnieniem dziejów śląskiej arystokracji. 
 
Każdy „Szlachecki weekend” ma swój wakacyjny prolog w postaci kilkudniowego rajdu rowerowego z metą w zaprzyjaźnionych pałacach Śląska. W 2019 r. celem wielkiego prologu był Zamek Książ w Wałbrzychu, gdzie Centrum we współpracy z Zamkiem i Oberschlesisches Landesmuseum z Ratingen zorganizowało wystawę pt. „Śląska szlachta – Między Śląskiem a Europą”. Rajdowicze dotarli do Książa w sobotę 9 lipca.
 
 
Uczestnicy tegorocznego Prologu wyruszyli spod Centrum Kultury Śląskiej 4 lipca. W czasie czterodniowej eskapady uczestnicy zapoznają się z takimi obiektami historycznymi, jak zamek Niemodlin, mauzoleum oraz ruiny pałacu Schaffgotschów w Kopicach, opactwo w Henrykowie, Kościół Pokoju w Świdnicy, kryptę Hochbergów w Świebodzicach, a także zaprzyjaźniony z Centrum Pałac Jedlinka w Jedlinie Zdroju. 
 
Na czele peletonu kolarskiego jechał dyrektor Centrum, Stanisław Zając, a towarzyszący wyprawie historyk dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki dzielił się z rajdowiczami swoją wiedzą na temat mijanych miejsc i obiektów.
 
opr.red
foto:użyczone
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno