Porcelana 'Wałbrzych': konserwator informuje o możliwości popełnienia przestępstwa

Wałbrzyska Delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków informuje policję o możliwości popełnienia przestępstwa przez właściciela byłej Porcelany „Wałbrzych”.  Za zniszczenie obiektu zabytkowego grozi nawet do 8 lat więzienia.

Kierownik  Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Wałbrzychu zawiadomiła wałbrzyską policję o możliwości popełnienia przestępstwa. Obiekt niszczeje, a w dodatku nie jest właściwie zabezpieczony.
 
- Parokrotnie próbowaliśmy przeprowadzić kontrole obiektu, natomiast właściciel nie odbierał korespondencji. W tym miesiącu zostało skierowane zawiadomienie do Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu o możliwości popełnienia przestępstwa i wykroczeń. Właściciel poprzez zaniechanie swoich obowiązków właścicielskich, doprowadził do jego zrujnowania  - mówi kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Wałbrzychu, Anna Nowakowska Ciuchera – Na dzień dzisiejszy jest to jedyne możliwe rozwiązanie, żeby nawiązać kontakt z właścicielem, ponieważ policja ma zupełnie inne możliwości poszukiwania osób.
 
Zniszczenie obiektu zabytkowego jest zagrożone karą nawet do 8 lat więzienia. Sprawę zgłoszono policji, bo jak tłumaczy konserwator, kilkakrotnie próbowano skontaktować się z właścicielem obiektu. Niestety, bezskutecznie. Korespondencja nie jest odbierana, właściciel zdaje się celowo jej unikać.
 
- W aktach sprawy nie ma żadnej informacji, na temat tego, że obecny właściciel kiedykolwiek się z nami kontaktował, czyli od 2011 roku - mówi Anna Nowakowska Ciuchera – Pod koniec zeszłego roku została zrobiona aktualizacja danych w KRS, która polega na tym, że został wykreślony adres do korespondencji. Wcześniej, kiedy kierowaliśmy zawiadomienia o kontroli na wszystkie adresy, które mieliśmy w aktach sprawy, korespondencja wracała jako niedoręczona.
 
Niszczejące budynki byłej Porcelany „Wałbrzych” zlokalizowane są w centrum miasta, zaraz przy Dworcu Wałbrzych Miasto. Niewątpliwie straszą one swoim wyglądem i negatywnie wpływają na wizerunek miasta. Władze gminy mogłyby, przynajmniej czysto teoretycznie, starać się o wywłaszczenie i przejęcie obiektu, jednak jest on obciążony hipoteką. Oznacza to, że zostałby on przejęty razem z długami, które w tej chwili, jak wynika z naszych informacji, stanowią kwotę ponad 40 milionów złotych. Byłoby to więc dla miasta wyjątkowo nieopłacalne pod względem finansowym.
 
wb
foto:arch
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno