'Góry Literatury' w Zamku Książ

Festiwal “Góry Literatury” zawitał do Zamku Książ w Wałbrzychu. W spotkaniu wzięli udział Marek Krajewski, Katarzyna Puzyńska i Kinga Dunin.

Festiwal „Góry Literatury” to cykl kameralnych spotkań z literaturą. Uznani pisarze i krytycy spotykają się, aby dyskutować o nowościach wydawniczych i trendach w literaturze.
 
- To już piąta edycja festiwalu, zaczęliśmy w 2015 roku od trzech spotkań. W tegorocznej edycji weźmie udział ponad 80 gości w 8 lokalizacjach. W tym roku pojawiły się nowe lokalizacje: Zamek Książ oraz Zamek Sarny. W programie znalazło się wiele atrakcji, zapraszamy nie tylko na spotkania literackie, ale także projekcje filmów, spotkania z reżyserami i scenarzystami. Rozwijamy także pasmo warsztatów literackich dla dzieci i dorosłych – mówi organizatorka i producentka wydarzenia Beata Kłosowska-Tyszka.
 
 
Pierwsza edycja festiwalu została zorganizowana w 2015 roku, od tego czasu wydarzenie nabrało znacznie większych rozmiarów. Jaka idea przyświecała pomysłodawcom?
 
-Festiwal był pomysłem Olgi Tokarczuk. Zamysłem było zjednoczenie lokalnej społeczności, pokazanie lokalności i małej ojczyzny oraz danie mieszkańcom możliwości obcowania z kulturą wysoką – wyjaśnia Beata Kłosowska-Tyszka.
 
 
W programie festiwalu znajdują się debaty, koncerty, panele, pokazy, spotkania, warsztaty literackie, filmowe, czy wystawy. Wydarzenia festiwalowe w tym roku odbywają się w mieście i gminie Nowa Ruda, w Zamku Książ i Zamku Sarny. 
 
- Podczas drugiej edycji festiwalu „Góry Literatury”, w trakcie spotkań w Ludwikowicach Kłodzkich gościliśmy prezydenta Wałbrzycha, który zaprosił nas do współpracy uznając, że taka impreza powinna być częścią życia kulturalnego Wałbrzycha. W związku z tym dzisiejsze spotkanie w Książu jest już trzecim, wałbrzyskim spotkaniem. Dzień wałbrzyski jest perfekcyjnie przygotowany, Zamek Książ jest doskonałym miejscem do tego typu spotkań – mówi dyrektor Centrum Kultury „Gmina Nowa Ruda” w Ludwikowicach Kłodzkich Gabriela Buczek.
 
Tegoroczna edycja festiwalu potrwa do 20 lipca. 

 

 

W.Blicharz

foto:P.Tokarski

 

 

 

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno