Dewastacja kapliczek Kalwarii Krzeszowskiej:sprawcy zatrzymani

Policja zatrzymała sprawców dwóch młodych chłopców, którzy zniszczyli  kapliczkę na  terenie Wielkiej Kalwarii Krzeszowskiej. Zatrzymani to mieszkańcy gminy Kamienna Góra, chłopcy przyznali się do zniszczeń, teraz zajmie się nimi sąd rodziny.

O zniszczeniach informowali pracownicy fundacji Europejska Perła Baroku, która jest administratorem Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie. Straty oszacowano na kwotę 15 tysięcy złotych. O zniszczeniach głośno było w  całym regionie, do Biura Obsługi w Krzeszowie spływały liczne telefony, zdjęcia i wiadomości. Przydatny okazał się także monitoring.
 
 
Kalwaria Krzeszowska to najstarsza droga krzyżowa na Śląsku, wybudowana z inicjatywy opata Bernarda Rosy w latach 1672 - 1678. Pierwotne stacje powstały dzięki wykorzystaniu materiałów nietrwałych tj. drewna bądź konstrukcji szachulcowej. 
 
Za następcy Rosy - opata Dominika Geyera Kalwaria Krzeszowska doczekała się modernizacji. W latach 1703 - 21 stacje uzyskały wersję kamienną.
 
Dzisiejsza kalwaria składa się z 33 stacji rozłożonych według miar jerozolimskich. Dzieli się na dwie części: Drogę pojmania (stacje I - XV) oraz Drogę krzyżową (stacje XVI - XXXIII). Za stworzenie wyposażenia stacji odpowiedzialni są artyści współpracujący z krzeszowskim opactwem. Obrazy wykonali: Michał Willmann i Marcin Leistriz, retabula ołtarzowe i rzeźby wykonał Jerzy Schötter oraz Jerzy Gode. Kalwaria Krzeszowska po renowacji została ponownie otwarta w 2015 roku.
 
 
opr.red
foto:użyczone
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno