Bezrobocie wciąż spada

Bezrobocie w Wałbrzychu wciąż spada. Jakie są w tej chwili statystyki? Jaka jest liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych?

- Zwracając uwagę na liczbę zarejestrowanych osób bezrobotnych, to według stanu na 30 czerwca dla miasta Wałbrzycha odnotowaliśmy 2125 osób, a w powiecie 1470 osób. Jeżeli zestawimy to z ubiegłym rokiem, w tym samym czasie, to dla miasta Wałbrzycha tych osób jest o 599 mniej, a 144 mniej dla powiatu wałbrzyskiego - mówi dyrektor PUP w Wałbrzychu Marzena Radochońska - Stopa bezrobocia dla miasta Wałbrzycha na koniec maja to 5,15%, dla powiatu wałbrzyskiego 12,3%, a dla Polski to było 5,4%.
 
Główne przyczyny rejestracji to chęć otrzymania zasiłku. Wiele osób rejestruje się także ze względu na ubezpieczenie zdrowotne.
 
- Powody są różne, ktoś traci lub rezygnuje z obecnej pracy. Ktoś inny rejestruje się na chwilę, bo np. posiada prawo do zasiłku lub przy znalezieniu samodzielnie pracy chce skorzystać z dodatku aktywizacyjnego - wyjaśnia dyrektor PUP w Wałbrzychu.
 
Jak wynika z danych statystycznych, liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych nieustannie spada. Czym więc poza poszukiwaniem pracy dla nich zajmują się pracownicy Urzędu Pracy?
 
- Zajmujemy się pracodawcami, bo to oni aktywizują nasz lokalny rynek pracy i realizujemy różne formy wsparcia, jest ich około 14, to np. prace interwencyjne, doposażenia miejsc pracy, różne formy dofinansowań do wynagrodzeń, staże, czy dotacje dla bezrobotnych na podjęcie działalności gospodarczej albo szkolenia. Tej pracy jest bardzo dużo, bo bardzo dużo zadań jest nałożonych na powiatowe urzędy pracy - tłumaczy Marzena Radochońska. 
 
Można też śmiało powiedzieć, że do urzędu kieruje się coraz więcej przedsiębiorców, którzy poszukują pracowników. Ofert jest coraz więcej.
 
- Pracodawcy zgłaszają nam przede wszystkim brak rąk do pracy, głównie kadry wykwalifikowanej, związanej z zawodami technicznymi, z wykształceniem zawodowym. Od początku roku pracodawcy zgłosili nam blisko 4500 wolnych miejsc pracy - mówi dyrektor PUP w Wałbrzychu.
 
W tej chwili najwięcej zarejestrowanych osób bezrobotnych jest między 25, a 44 rokiem życia – jest ich blisko 2000. 44% zarejestrowanych to osoby długotrwale bezrobotne czyli pozostające w rejestrze urzędu pracy przez minimum 12 miesięcy. Liczba tych osób również nieustannie zmniejsza się – jeszcze do niedawna było to ponad 50%.
 
W.Blicharz
foto:ilustracyjne
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno