Wałbrzych i sąsiedzi wśród biedniejszych miast i gmin

Czasopismo Wspólnota opublikowało ranking zamożności polskich miast gmin i powiatów. Sprawdzamy gdzie tym razem uplasował się Wałbrzych i nasi najbliżsi sądziedzi z powiatu.

Do sporządzenia rankingu wzięto pod uwagę dochody poszczególnych samorządów podzielone przez liczbę mieszkańców. Co ważne uwzględniono tylko dochody własne i subwencje, ponieważ uznano, że dotacje np z Unii Europejskiej są chwilowe ale mogą mieć znaczący wpływ na pozycję w rankingu, nie oddając w pełni rzeczywistej sytuacji.
Ponadto od dochodów odjęto wpływy z tzw. podatku janosikowego, dodano za to skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych by porównać faktyczną zamożność a nie skutki podejmowanych decyzji fiskalnych.
 
Z rankingu wynika, że mieszkamy w drugim najbogatszym województwie w Polsce. Dolny Śląsk wyprzedziło tylko województwo mazowieckie, podobnie biorąc pod uwagę tylko miasta wojewódzkie Wrocław przegrywa wyłącznie z Warszawą, wyprzedzając Opole.
 
Czy ta sytuacja ma odzwierciedlenie w całym regionie? Niestety już od dawna samorzadowcy podkreślają, że bogactwo naszego województwa wynika z doskonałej kondycji Wrocławia oraz północy Dolnego Śląska, zwłaszcza zagłębia miedziowego. Największe miasta południa plasują się niestety w dolnych cześciach rankingu.
Wałbrzych (drugie co do wielkości miasto województwa) zajął dopiero 36 miejsce na 48 miast na prawach powiatu. Jelenia Góra znalazła się zaledwie dwa oczka wyżej. W tym zestawieniu najlepiej wypadł Sopot. Najbogatsze w Polsce miasto powiatowe (ale nie na prawach powiatu) to Polkowice (niezmiennie od 2010 roku). Nasza sąsiadka Świdnica znalazła się tu na 56 miejscu.
 
Powiat Wałbrzyski wypada blado na tle całej Polski zajmując dopiero 264 miejsce (na 314 sklasyfikowanych). Wynika to też z niskich pozycji poszczególnych miast i gmin w powiecie. W rankingu "Miasta inne" najlepiej wypadło Szczawno Zdrój zajmując 71 miejsce, kolejny jest Mieroszów (169 miejsce) dalej na 255 znalazła się Jedlina-Zdrój a dopiero na 441 Boguszów Gorce. Stawkę praktycznie zamyka Głuszyca znajdując się na 590 miejscu na 597 sklasyfikowanych miast. W tym rankingu najlepsza w Polsce okazała się Krynica Morska. Z Dolnego Śląska najwyżej uplasował się Świeradów-Zdrój (3 miejsce).
 
Wśród gmin wiejskich najlepiej w naszym powiecie wypadł Czarny Bór (200 miejsce w rankingu). Na 471 miejscu znalazł się Walim i dopiero na 1234 miejscu sklasyfikowano Stare Bogaczowice. Tu brano pod uwagę 1548 gmin a najbogatsza w Polsce jest gmina Kleszczów. Na Dolnym Śląsku są to Kobierzyce (4 miejsce w rankingu).
 
Pełen ranking znajdziecie na stronie wspolnota.org.pl
 
plr
foto: archiwum
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno