Dąb z litewskiego boru dla Zamku Książ

Muzykę i dąb przyjaźni przywiózł litewski chór mieszany DERMĖ, który wystąpił w  Zamku Książ. Występ pod hasłem „Od serca do serca” odbył się z inicjatywy prezes rady chóralnej Dalii Kunevičienė, która marzyła o odwiedzeniu dolnośląskiego zamku. 

Do Wałbrzycha przyjechało w sumie 40 chórzystów i drzewo z litewskich borów. Powodów  przyjazdu do Książa było jednak więcej.  Sejm  Republiki Litewskiej ogłosił 2019 rok Rokiem Litwinów Świata, a w przededniu występu chóru w Wałbrzychu, gościł oficjalnie w Polsce nowy prezydent tego kraju. 
 
- Przywieźliśmy ze sobą drzewko litewskie. Chcemy, aby ten dąbek symbolicznie przypominało Wam o sąsiadach z Litwy. Koncert nazwaliśmy słowami Ludwiga van Beethovena: „Od serca do serca”, bo od serca przywozimy sąsiadom z Polski naszą muzykę - wyjaśnia Dalia Kunevičienė. 


 
- Zamek Książ odwiedzają turyści z całego świata. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że w roku ogłoszonym przez radę miejską Wałbrzycha Rokiem Europy w naszym mieście, przyjechali do nas Litwini i to z tak pięknymi, nie tylko muzycznymi prezentami. Żyjemy pod wspólnym europejskim niebem i łączy nas kilkusetletnia historia, a dąbek przyjaźni jest tego  symbolem. Jesienią zostanie posadzony w książańskim parku – zadeklarowała publicznie prezes Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska. 
 
W Zamku Książ chór DERMĖ wykonał utwory Grega Gilpin, Giulio Caccini, Vicki Tucker Courtney, Dariusza Polikaitisa (Darius Polikaitis), Giedriusa Kuprewicziusa (Giedrius Kuprevičius) i litewskie piosenki ludowe. 


 
Chór został założony w styczniu 2012 roku przez trzech entuzjastów Dalię Kunevičienė, Ramunė Pauliukonienė i Jurga Sarpauskienė. W tym roku  DERMĖ obchodzi swoje 7-lecie. W chórze śpiewa ponad 35 osób w różnym wieku i różnych zawodów, które podzielają zainteresowanie muzyką chóralną. 
 
 Przez ostatnie siedem lat chór DERMĖ dał wiele koncertów w litewskich kościołach, salach kulturalnych, muzeach, zamkach i pałacach. Brał udział w międzynarodowych festiwalach chóralnych, konkursach na Litwie i w Polsce.
 
W lipcu 2018 roku chórzyści wzięli udział w Święcie Pieśni „W imię Litwy” („Vardan tos”), poświęconej 100-leciu niepodległości Litwy. Chór samodzielnie organizuje programy koncertowe, współpracuje z różnymi muzycznymi zespołami krajowymi i zagranicznymi.
Chór mieszany  DERMĖ jest niezależny i nie jest finansowany z budżetu państwa, jego działalność wspierana jest entuzjazmem członków oraz funduszami osobistymi i sponsorów.
 
W repertuarze chóru dominują utwory klasyczne, folkowe, jazzowe i nowoczesne oraz religijne pieśni. W 2012 roku chór udał się do Rzymu i śpiewał podczas  Mszy Świętej w Watykanie, w  Bazylice św. Piotra, w języku litewskim w kaplicy Najświętszej Panny Marii, a także koncert dla włoskiej wspólnoty litewskiej na Papieskiej Collegium Litewskiej św. Kazimierza. Chór samodzielnie organizuje programy koncertowe, współpracuje z różnymi zespołami krajowymi i zagranicznymi.
 
Dyrektor artystyczny chóru - Jurga Sarpauskienė.
Chormeister - Gintaras Pauliukonis.
Prezydent chóru – Ramunė Pauliukonienė
Prezes Rady Chóralnej - Dalia Kunevičienė


adm
foto: użyczone


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno