Wałbrzych pamięta o Powstaniu Warszawskim

75 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Z tej okazji w Wałbrzychu odbyły się uroczyste obchody rocznicy i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości. 

Powstanie Warszawskie jest jednym z najbardziej dyskutowanych wydarzeń w polskiej historii. Rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku przed godziną 17:00, od rozkazu dowódcy Armii Krajowej generała  Tadeusza „Bór” Komorowskiego.  Walki trwały 63 dni, wzięło w nich udział około 50 tys warszawiaków, a zginęło od 150 do 200 tys cywilów. Decyzja o rozpoczęciu powstania do dzisiaj budzi kontrowersje. 
 
- Jeśli nawet powstańcy mieli poczucie, że wiele przemawia przeciwko temu, to podjęli się tego wysiłku, ponieważ uważali, że poczucie niemożności jest im obce. Również my na przestrzeni lat, niejednokrotnie mamy poczucie, że nie wszystko co się dzieje jest takie, jakbyśmy chcieli. - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.
 
W obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego wziął udział wieloletni dyrektor Filharmonii Sudeckiej, Józef Wiłkomirski, który wziął udział w powstaniu mając 18 lat. 
 
- Przed godziną 16:00 usłyszałem strzały. Ludzie zaczęli uciekać w popłochu do bram. Ja wyciągnąłem z kieszeni biało czerwoną opaskę i założyłem ją zgodnie z rozkazem, że ja jestem jednym z tych walczących. Nigdy nie zapomnę uniesienia ludzi, którzy uciekając przed strzałami, mimo wszystko pozdrawiali mnie uśmiechem. - mówi Józef Wiłkomirski.
 
O godzinie 21:00 w kinie plenerowym na Placu Magistrackim zostanie wyemitowany film poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Jeśli pogoda nie dopisze, seans zostanie przeniesiony do Starej Kopalni. 
 
 
red
foto: WTV
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno