Muzeum w kopalni - 5 lat współpracy

Czy ktoś jeszcze pamięta stare Muzeum Przemysłu i Techniki, które pięć lat temu przeobraziło się w kompleks zwany obecnie Starą Kopalnią? Przypominamy historę tego miejsca i pytamy o jego przyszłość.

Historia muzeum sięga 1993 roku, kiedy po raz pierwszy zostało powołane decyzją ówczesnego Wojewody Wałbrzyskiego jako Oddział Muzeum Okręgowego w Wałbrzychu. W 1999 roku miasto przekazało oddziałowi 28 budynków po dawnej kopalni Julia i 279 maszyn z tej i wielu innych zlikwidowanych kopalń.
 
W 2009 roku powołano instytucję kultury Park Wielokulturowy Stara Kopalnia w którą włączono m.in. Muzeum Przemysłu i Techniki. Rok później gmina pozyskała dotację na rewitalizację Starej Kopalni, która zakończyła się w 2014 roku. Dzięki temu między innymi odrestaurowano wiele eksponatów a samo muzeum rozwinęło skrzydła.
 
- Przede wszystkim należy pamiętać, że Stara Kopalnia wyrosła na idei muzeum, które funkcjonowało tam dotychczas. Teraz podejmujemy wspólne działania i uzupełniamy się. To powoduje że oferta Starej Kopalni wraz z Muzeum Przemysłu i Techniki jest kompleksowa. Umożliwia to zwiedzanie obiektu przy jednoczesnym korzystaniu z bardzo szerokiej oferty kulturalnej - mówi Agata Augustyn z Muzeum Przemysłu i Techniki w Starej Kopalni.
 
Co jest największą atrakcją muzeum? Zdaniem Agaty Augustyn turyści chwalą przede wszystkim wielkość obiektu a największe wrażenie robią na nich największe maszyny, które można zobaczyć w środku.
 
- To są maszyny elektryczne, które pracowały tam aż do lat 90-tych a pochodzą aż z 1911 roku. Spełniały swoją rolę jeszcze długo po wojnie. Mamy je zachowane i to są prawdziwe perełki techniki. Sporo emocji budzi też zawsze spacer trasą podziemną - wymienia Agata Augustyn.
 
Co nowego będziemy mogli zobaczyć w muzeum w najbliższym czasie?
 
- Planujemy ekspozycję w chodniku podziemnym, to będzie nowy element obrazujący pracę pod ziemią. Pozostałych nowości nie będę zdradzać bo wolałabym aby Państwo przyszli i zobaczyli nasze eksponaty na własne oczy - mówi Agata Augustyn.
 
Niedawno informowaliśmy o planach Starej Kopalni dotyczących stworzenia nowych tras turystycznych, między innymi w Lisiej Sztolni czy niezrewitalizowanej części Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.
 
plr
foto: P.Tokarski
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno