Kiedy referendum w sprawie odwołania burmistrza Boguszowa ? Przewodniczący nie zwołał sesji
Przewodniczący Rady Miasta Boguszowa - Gorc, Stanisław Urbaniak nie zwołał nadzwyczajnej sesji rady o jaką wnioskowali radni Klubu „Razem dla Boguszowa-Gorc”. 
- Moim zdaniem, to gra na zwłokę i celowe opóźnienie by nie procedować uchwały o referendum - mówi radny Daniel Geming.
 
 
 
 
Przyjęcie korzyści majątkowej w wysokości 70 tysięcy złotych i wyrządzenia szkody w wielkich rozmiarach w kwocie ponad 4 mln złotych w gminie Boguszów-Gorce
- takie zarzuty postawiła świdnicka Prokuratura Okręgowa burmistrzowi Boguszowa - Gorc, Jackowi C.  (burmistrz przebywa w areszcie od grudnia ubiegłego roku). 

Radni Klubu  "Razem dla Boguszowa Gorc" złożyli  na ręce przewodniczącego Rady, Stanisława Urbaniaka projekt uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania burmistrza Boguszowa-Gorc i wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji na dziś (7 sierpnia).

Przewodniczący Rady, Stanisław Urbaniak nie zwołał jednak sesji nadzwyczajnej w proponowanym przez radnych klubu  "Razem dla Boguszowa Gorc" terminie. Dlaczego? 

Jak odpisał radnym przewodniczący Urbaniak, "w przypadku podejmowania przez radę uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Boguszów-Gorce, nie ma zastosowania art. 20 ustęp 3 ustawy z 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym, z uwagi na regulację szczególną. (...) Z uwagi na powyższe nie jest możliwe zwołanie sesji w wyznaczonym przez Państwa terminie."

"wniosek o podjęcie uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Boguszów – Gorce, zostanie zaopiniowany na najbliższym posiedzeniu Komisji Rewizyjnej, tj. 12 sierpnia 2019 r. "

-  Moim zdaniem, to gra na zwłokę i celowe opóźnienie by nie procedować uchwały o referendum -
mówi radny Klubu  "Razem dla Boguszowa Gorc" Daniel Geming.

W odpowiedzi na pismo przewodniczącego Urbaniaka (pismo poniżej), radni podtrzymują swój wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej. 

"we wspólnym interesie wszystkich radnych, miasta i jego mieszkańców jest jak najszybsze zajęcie stanowiska czy chcemy referendum w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Boguszowa – Gorc. Nie powinien Pan odwlekać w czasie decyzji w sprawie zwołania sesji na której procedowana będzie uchwała referendalna (...) oczekujemy od Pana respektowania naszych praw jako radnych Rady Miejskiej w Boguszowie – Gorcach. Uprawnienie grupy radnych wynikające z art. 20 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym jest jednoznaczne. Przewodniczący Rady Miejskiej ma obowiązek zwołania sesji w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku" - czytamy w pismie radnych Klubu  "Razem dla Boguszowa Gorc" 

"Chcemy zwrócić uwagę na art. 231 Kodeksu Karnego: „Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

"W naszej ocenie nie zwołanie sesji Rady Miejskiej, co należy do obowiązku Przewodniczącego Rady Miejskiej, może być uznane za niedopełnienie obowiązku przez funkcjonariusza publicznego."
 
"Od pilnego zwołania przez Pana sesji Rady Miejskiej w Boguszowie – Gorcach uzależniamy nasze dalsze kroki prawne". 


Poprzednie pisama
 

 
Świdnicka prokuratura bada też sprawę korupcji wyborczej podczas ubiegłorocznych wyborów burmistrza Boguszowa. Śledztwo dotyczy kupowania głosów, prokuratura postawiła zarzuty już sześciu osobom. Zarzuty usłyszała między innymi radna z Komitetu Wyborczego Jacka C.

Czytaj też:
Chcą referendum w sprawie odwołania burmistrza
Burmistrz Boguszowa z zarzutem przyjęcia łapówki
Nowe zarzuty dla Jacka C.
Zarzuty w sprawie korupcji wyborczej w Boguszowie
Radna z Boguszowa w areszcie

opr. pos
foto: walbrzych24.com


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno