Menu

Planują rozbudowę hospicjum

Dzięki hojności darczyńców wałbrzyskie hospicjum otrzymało w tym roku wyjątkowo dużo środków z 1% podatku. Wychodząc naprzeciw oczekiwanim pacjentów placówka planuje kolejną rozbudowę.

Planują rozbudowę hospicjum
Wiele osób, nie tylko wałbrzyszan zdecydowało się przekazać swój 1% podatku za miniony rok na rzecz Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej, które prowadzi wałbrzyskie hospicjum.
 
- Ten rok jest wyjątkowy bo przekroczyliśmy pół miliona złotych więc można powiedzieć, że jest to magiczna kwota. Dokładnie wpłynęło 520 tysięcy od mieszkańców Wałbrzycha, powiatu i innych, którzy nas wspierają - mówi Renata Wierzbicka, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej o. w Wałbrzychu.
 
 
Zarząd ma już jasno sprecyzowane plany co do podziału tych środków.
 
- Około 300 tysięcy przeznaczymy na sprawy medyczne, czyli bieżące funkcjonowanie. Przypominam, że wszystkie nasze usługi zarówno w hospicjum stacjonarnym jak i domowym oraz w poradni są całkowicie za darmo. Część pieniędzy wydamy też na rehabilitację dzieci, które są pod naszą opieką. Są to mali pacjenci zarówno z wadami genetycznymi jak i z nowotworami. Opiekujemy się też dziećmi osieroconymi przez naszych pacjentów i na nich też przeznaczymy pewną sumę - zapewnia Renata Wierzbicka.
 
 
Zdaniem wielu osób wałbrzyskie hospicjum to najlepsza tego typu placówka w regionie bo ma najwyższy poziom świadczonych usług medycznych, doskonałe warunki do pobytu pacjentów, profesjonalny i miły personel a na dodatek jak już wspomniała Renata Wierzbicka wszystkie te usługi świadczone są bezpłatnie. Przez to niestety pacjenci czekają w kolejce na przyjęcie do hospicjum stacjonarnego, dlatego jedną z największych potrzeb placówki i wyzwaniem na najbliższe lata będzie jej rozbudowa.
 
 
- Dziś w hospicjum dysponujemy 17 łóżkami i chcemy się rozbudować o drugie tyle. Miejsca te planujemy utworzyć w salach, gdzie obecnie funkcjonuje poradnia i hospicjum domowe a te usługi przeniesiemy wyżej, gdy tylko dobudujemy kolejne piętro. Przypominam, że to skrzydło było wcześniej dobudowane dzięki środkom z Budżetu Partycypacyjnego. Najważniejsze jest to by ludzie nie czekali w kolejkach. To jest najgorsze, kiedy pacjent nie może doczekać przyjęcia do hospicjum stacjonarnego a rodzina nie daje sobie już rady bo przychodzi taki moment, gdy naprawdę bardzo trudno jest się chorym opiekować - mówi Renata Wierzbicka.
 
 
Jeszcze nie wiadomo jaki będzie dokładny koszt rozbudowy. Najpierw do pracy przystąpią architekci. Projekt ma kosztować około 50 tysięcy złotych. Budowa powinna się zacząć w przyszłym roku i zakończyć najpóźniej w 2021.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

ja (13 sierpnia 2019 18:53)
Paweł Ty coś sugerujesz?
Paweł (13 sierpnia 2019 1:25)
Pani Renato, naliczylem 350 tyś wydatków, a gdzie jest 150 tyś, tylko niech Pani nieowi że to będzie na nowe inwestycje.
Paweł (13 sierpnia 2019 1:25)
Pani Renato, naliczylem 350 tyś wydatków, a gdzie jest 150 tyś, tylko niech Pani nieowi że to będzie na nowe inwestycje.

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   hospicjum  |   opieka paliatywna  |   rozbudowa  |   jeden procent  |  

Powstanie monografia Wałbrzycha ?

Danuta Marosz w ''Dzień dobry Wałbrzych'' (podcast)

Jest już pierwszy, profesjonalny teledysk zespołu Paranoja

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij