Planują rozbudowę hospicjum

Dzięki hojności darczyńców wałbrzyskie hospicjum otrzymało w tym roku wyjątkowo dużo środków z 1% podatku. Wychodząc naprzeciw oczekiwanim pacjentów placówka planuje kolejną rozbudowę.

Wiele osób, nie tylko wałbrzyszan zdecydowało się przekazać swój 1% podatku za miniony rok na rzecz Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej, które prowadzi wałbrzyskie hospicjum.
 
- Ten rok jest wyjątkowy bo przekroczyliśmy pół miliona złotych więc można powiedzieć, że jest to magiczna kwota. Dokładnie wpłynęło 520 tysięcy od mieszkańców Wałbrzycha, powiatu i innych, którzy nas wspierają - mówi Renata Wierzbicka, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej o. w Wałbrzychu.
 
 
Zarząd ma już jasno sprecyzowane plany co do podziału tych środków.
 
- Około 300 tysięcy przeznaczymy na sprawy medyczne, czyli bieżące funkcjonowanie. Przypominam, że wszystkie nasze usługi zarówno w hospicjum stacjonarnym jak i domowym oraz w poradni są całkowicie za darmo. Część pieniędzy wydamy też na rehabilitację dzieci, które są pod naszą opieką. Są to mali pacjenci zarówno z wadami genetycznymi jak i z nowotworami. Opiekujemy się też dziećmi osieroconymi przez naszych pacjentów i na nich też przeznaczymy pewną sumę - zapewnia Renata Wierzbicka.
 
 
Zdaniem wielu osób wałbrzyskie hospicjum to najlepsza tego typu placówka w regionie bo ma najwyższy poziom świadczonych usług medycznych, doskonałe warunki do pobytu pacjentów, profesjonalny i miły personel a na dodatek jak już wspomniała Renata Wierzbicka wszystkie te usługi świadczone są bezpłatnie. Przez to niestety pacjenci czekają w kolejce na przyjęcie do hospicjum stacjonarnego, dlatego jedną z największych potrzeb placówki i wyzwaniem na najbliższe lata będzie jej rozbudowa.
 
- Dziś w hospicjum dysponujemy 17 łóżkami i chcemy się rozbudować o drugie tyle. Miejsca te planujemy utworzyć w salach, gdzie obecnie funkcjonuje poradnia i hospicjum domowe a te usługi przeniesiemy wyżej, gdy tylko dobudujemy kolejne piętro. Przypominam, że to skrzydło było wcześniej dobudowane dzięki środkom z Budżetu Partycypacyjnego. Najważniejsze jest to by ludzie nie czekali w kolejkach. To jest najgorsze, kiedy pacjent nie może doczekać przyjęcia do hospicjum stacjonarnego a rodzina nie daje sobie już rady bo przychodzi taki moment, gdy naprawdę bardzo trudno jest się chorym opiekować - mówi Renata Wierzbicka.
 
 
Jeszcze nie wiadomo jaki będzie dokładny koszt rozbudowy. Najpierw do pracy przystąpią architekci. Projekt ma kosztować około 50 tysięcy złotych. Budowa powinna się zacząć w przyszłym roku i zakończyć najpóźniej w 2021.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno