Odcięci od komunikacji

Mieszkańcy okolic ul. Reja na Białym Kamieniu zostali niedawno odcięci od komunikacji masowej. Mieszka tam wiele starszych osób, które po zakupy jeździć muszą... taksówką.

Ostatnie busy, które przejeżdżały przez ulicę Reja należały do prywatnego przewoźnika, który zakończył kursy na tej trasie gdy rozpoczeła się budowa obwodnicy i zamknięto skrzyżowanie ul. Reja z Kolejową. Młodsi mieszkańcy muszą pokonywać pieszo większe dystanse do najbliższego przystanku ale już osoby starsze czy niepełnosprawne są praktycznie odcięte od komunikacji.
 
- Musimy korzystać z innych dostępnych środków komunikacji. Jeśli ktoś może to jeszcze wsiądzie na rower ale ja pod górkę muszę już go pchać. Ludzie korzystają z wózków żeby przewieźć zakupy albo w ostateczności z taksówek, które jednak są drogie jak na nasze możliwości - mówi Grażyna.
 
- Ja już praktycznie w ogóle nie wychodzę bo nawet do sklepu nie dam rady dojść - mówi ponad 90-letnia Franciszka.
 
- Chcąc jechać do apteki czy odebrać wyniki muszę brać taryfę a renty mam tylko tysiąc złotych - dodaje Zofia.
 
- Jestem po operacji biodra i bardzo ciężko jest mi chodzić. Na zakupy czy do lekarza mogę dojechać tylko taksówą. Czasami przyjedzie syn i zrobi mi zakupy ale w większości muszę radzić sobie sama - mówi Janina, lat 87.
 
 
Mieszkańcy zwrócili się z prośbą o pomoc do radnego ze swojej dzielnicy - Ryszarda Nowaka, który jak twierdzi od dawna próbuje zorganizować transport publiczny w tej części Białego Kamienia. Tym razem padła propozycja aby przedłużyć linię autobusową nr 10 tak by pojazdy zatrzymywały się na tzw. trójkącie między ul. Reja i Ludową.
 
- Wiem, że będzie opracowywana technicznie ta linia jak możnaby to zrobić. My w Radzie Wspólnoty Samorządowej z mieszkańcami pokusiliśmy się żeby zaplanować tę trasę by autobus jadący z Konradowa skręcał tutaj w ul. Ludową, zatrzymywał się na Reja i dopiero stąd wracał w kierunku ul. Ratuszowej. Wspaniale gdyby tu zatrzymywał się co godzinę - mówi radny Ryszard Nowak.
 
Radny Nowak złożył już interpelację w tej sprawie a Zarząd Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta rozważa zaproponowane rozwiązania.
 
- Zastanawiamy się jak to rozwiązać i myślę, że potrzebujemy na to około tygodnia. Interpelacja wpłynęła do nas wczoraj lub przedwczoraj. Musimy pouzgadniać pewne kwestie z różnymi instytucjami by znaleźć dobre rozwiązania techniczne. "Trójkąt" przy Urzędzie Celnym może nie być dobrą lokalizacją dla przystanku bo często znajdują się tam samochody ciężarowe. Rozważamy ulokowanie przystanku wyżej, tam gdzie jest obecnie droga zarezerwowana wyłącznie dla mieszkańców - mówi zastępca dyrektora ZDKiUM Bogusław Rogiński.
 
 
W interpelacji pojawiła się też kwestia dofinansowania tego nowego połączenia ze środków rządowych przeznaczonych na nowe połączenia autobusowe ale jak się okazuje Wałbrzych w tym przypadku nie kwalifikowałby się do tego dofinansowania, zatem koszt przedłużenia linii byłby całkowicie po stronie gminy, choć będzie to stosunkowo nieduża kwota. Kiedy zmiany mogłyby wejść w życie?
 
- Jest szansa, że już od początku września bo zależałoby nam by mogły z tego połączenia korzystać też dzieci dojeżdżające do szkoły z tego rejonu. Mogą pojawić się jakieś problemy natury formalnej więc najpóźniej byłoby to od połowy września - mówi Bogusław Rogiński.
 
Rozkład jazdy również będzie przedmiotem analiz, ponieważ na pewno nie wszystkie autobusy linii nr 10 jeździłyby na nowej trasie bo nie ma tam aż tak dużego zapotrzebowania. Poza tym wszystkie nawet najdrobniejsze zmiany kursów mają wpływ na organizację całego transportu, zwłaszcza krzyżujących się linii, więc rozkłady muszę być odpowiednio dopasowane by nie utrudniać komunikacji osobom, które dotychczas korzystały z tych połączeń.
 
plr
foto: P.Tokarski
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno