Imperium małych piekieł. Mroczne tajemnice obozu Gross Rosen
Ukazała się nowa książka Joanny Lamparskiej "Imperium małych piekieł. Mroczne tajemnice obozu Gross Rosen". To efekt dziennikarskiego śledztwa, które zaczęło się w filii obozu koncentracyjnego Gross Rosen w Sieniawce, do której zwożone były ciężarne więźniarki obozu. 
Sieniawkę wizytował Josef Mengele a w podziemiach budynków obozowych Łużycka Grupa Pozukiwawcza trafiła na dziwne konstrukcje. Zdaniem badaczy to ciąg produkcyjny do robienia preparatów anatomicznych z czasów III Rzeszy.  

Pobocznym wątkiem książki jest historia czaszek oficerów pomordowanych w Katyniu, które ukrywane były od 1945 roku przez kilkadziesiąt lat we wrocławskim Zakładzie Medycyny Sądowej. Była wśród nich jedna czaszka kobieca uznana za szczątki jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu - pilotki Janiny Lewandowskiej.

Mimo, że w 2005 roku szczątki zostały pochowane uroczyście, dzisiaj czternaście lat po pogrzebie, lekarze z Zakładu Medycyny Sądowej przyznają: Nie ma żadnej pewności, ze to czaszki katyńskie.

- Naszym czaszkom przyznano status „katyńskich”, ponieważ ich ocena miała charakter historyczny, a nie kryminalistyczny, czyli dowodowy. Szczególnie dotyczy to Janiny Lewandowskiej. Dlaczego? Bo oceny dokonano zgodnie z pewną tezą - mówi  kierowniki Zakładu Medycyny Sądowej, prof. Tomasz Jurek. 

Inni lekarze dodają: Niestety, w chwili obecnej nic nie wskazuje, że tzw. „czaszki katyńskie” mają cokolwiek wspólnego z masakrą polskich oficerów w Katyniu.

Kogo więc pochowano? 
opr. adm
foto: użyczone


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno