Jubileuszowy Półmaraton bez plastiku

Łącznie 2775 osób ukończyło jubileuszowy XX Toyota Półmaraton Wałbrzych. Impreza w tym roku przyciągnęła biegaczy z 20 krajów. Zwyciężył zawodnik z Kenii a główna nagroda - Toyota Aygo pojedzie w tym roku do Siechnic.

Nasz Półmaraton to nietypowy bieg miejski, ponieważ ukształtowanie terenu sprawia, że poziomem trudności zbliża się do niektórych biegów górskich. Mimo to nie brakuje zawodników chętnych do zmierzenia się z wałbrzyską trasą. Bieg po Zdrowie czyli dystans 10,5 km ukończyło 440 osób. Dystans główny ponad 21 km zaliczyło aż 2335 biegaczy, wśród nich Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. 
 
- Trasa Półmaratonu w Wałbrzychu jest bardzo trudna jeśli nie mordercza. Lata lecą i utrzymanie formy by ukończyć ten Półmaraton to dla mnie coraz większe wyzwanie, pojawiają się kontuzje ale ukończyłem tak jak ogromna większość uczestników, w tym również osoby niepełnosprawne. Cieszę się, że XX Toyota Półmaraton zakończył się sukcesem - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Organizacja biegu w centrum miasta przy trwających remontach i budowach dróg to spore wyzwanie, któremu po raz pierwszy sprostać musiał nowy prezes Aqua Zdroju Piotr Rachwalski.
 
- Największe wyzwanie to zamknięcie ruchu i zapewnienie bezpieczeństwa. Potem logistyka czyli bardzo szerokie zagadnienie gdy trzeba przygotować dla wszystkich numery, zapewnić spanie, jedzenie i rozrywkę. Musielismy zadbać by każdy dostał medal i miał profesjonalnie zmierzony czas - wymienia prezes Aqua Zdroju Piotr Rachwalski.
 
 
Nasz bieg zaliczany do Korony Polskich Półmaratonów plasuje się zwykle mniej więcej w połowie rankingów frekwencyjnych. Daleko nam jeszcze do imprez, które odbywają się w Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu, które potrafią zgromadzić nawet powyżej 10 tys biegaczy. Czy są plany i możliwości by zaprosić do Wałbrzycha więcej zawodników?
 
- Można ale należy wiedzieć, że jest to trudny Półmaraton, ma charatker górki i trzeba powiedzieć, że amatorzy się go po prostu boją. Nie możemy oczekiwać, że będzie to kiedykolwiek impreza na dziesiątki tysięcy ludzi. Szacujemy, że maksymalnym pułapem jest 3,5, może 4 tysiące. Już teraz widać, że sam start w warunkach miejskich, przekroczenie linii przez wszystkich zawodników zajął ponad 10 minut. Przy większej liczbie osób byłoby więcej problemów logistycznych. Najważniejsze, że póki co przy dużej konkurencji i przybywającej liczbie półmaratonów nasza impreza utrzymuje dobry poziom - twierdzi Piotr Rachwalski.
 
 
Wałbrzych jako pionierskie w Polsce miasto pod względem masowej walki z plastikiem podkreśliło również ten fakt podczas Półmaratonu.
 
- To chyba pierwsza w Polsce impreza tej miary bez plastiku. Mam nadzieję, że inne imprezy pójdą w nasze ślady - żadnych butelek plastikowych, żadnego sprzętu jednorazowego z plastiku - wszystko jest ekologiczne - mówi Roman Szełemej.
 
Najszybsi w tym roku byli dwaj zawodnicy z Kenii i Marokańczyk - wszyscy ukończyli Półmaraton z czasem 1 godziny 9 minut, z różnicą kilkunastu sekund. Najszybszy Polak Jacek Stadnik zajął 5. miejsce z czasem 1:16:29. W Biegu po Zdrowie zwyciężył Łukasz Kondratowicz z czasem 00:37:59.
 
 
Pełną klasyfikację znajdziecie TUTAJ
 
Tradycyjnie nagrody główne Półmaratonu losowane były spośród wszystkich zawodników, którzy zameldowali się na mecie. Toyotę Aygo wylosował Tomasz Kotłowski z Siechnic. Nowy samochód zrekompensował trudy wałbrzyskiego biegu.
 
- Teraz po wygraniu głównej nagrody bieg wydaje się lżejszy ale na trasie było naprawdę ciężko. Teraz są emocje, zmęczenie trochę przeszło i jest super. Biegłem na 10,5 km. Mój brat biega Półmaratony w Wałbrzychu i obiecałem mu, że przebiegnę te 10,5 km dla niego. Wygrawerowałem to nawet na medalu. A na koniec jeszcze takie szczęście - mówił Tomasz Kotłowski po losowaniu nagród.
 
 
Nie mniejsze emocje zafundował jeden z biegaczy swojej partnerce i oświadczył się na oczach tysięcy biegaczy i kibiców. Wybranka przyjęła oświadczyny i oboje zadeklarowali, że razem będa nie tylko szli ale biegli przez całe życie.
 
 
plr
foto: P.Tokarski, ben
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno