Jak głosowali radni Boguszowa w sprawie referendum

Referendum w sprawie odwołania z funkcji burmistrza Boguszowa Jacka C. nie będzie. Wynik głosowania 5:5, trzech radnych wstrzymało się od głosu. Sprawdziliśmy jak głosowali radni. 

Choć w głosowaniu był remis 5 do 5 to trzema głosami wstrzymującymi Rada Miejska Boguszowa-Gorc zablokowała możliwość przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania burmistrza Jacka C. który od grudnia ubiegłego roku przebywa w areszcie.

Przeprowadzenia referendum domagali się radni z klubu Razem dla Boguszowa Gorc. Ich zdaniem nie chodzi o rozstrzygnięcie czy burmistrz jest winny zarzucanych mu czynów ale to, jakie konsekwencje dla miasta przyniosło samo aresztowanie i fakt, że swój urząd sprawował przez zaledwie miesiąc.
 
- Istotne w tej kwestii jest to, że taka sytuacja nigdy nie miała miejsca w naszej wspólnocie samorządowej i z każdym dniem naraża społeczność naszego miasta na rosnące straty finansowe i wizerunkowe. Podczas pobytu burmistrza Jacka C. w areszcie obowiązki zarządzania naszym miastem i mieniem przejął człowiek nieprzygotowany, nieposiadający wiedzy o funkcjonowaniu samorządu, nieznający specyfiki problemów naszego miasta. Człowiek, którego nie znamy i na którego nikt z mieszkańców nie oddał swojego głosu. Decyzje kadrowe podjęte przez pana Jacka C. oraz jego zastępcę doprowadziły w krótkim czasie do pozbycia się wykwalifikowanej kadry pracowniczej, co w konsekwencji spowodowało poważne zakłócenie w zaspokajaniu podstawowych potrzeb lokalnej społeczności - argumentował przewodniczący klubu radnych Razem dla Boguszowa-Gorc Daniel Geming.
 
Radni wchodzący w skład koalicji rządzącej na czele z przewodniczącym rady wzbraniali się przed zaproponowaną formą rozpisania referendum, ponieważ w przypadku gdyby referendum okazało się ważne (osiągnięto wymaganą frekwencję) i mieszkańcy opowiedzieliby się w większości za pozostawieniem Jacka C. na stanowisku burmistrza, rada musiałaby zostać rozwiązana.
 
- Nie może być tak, że skutkiem tego wniosku może być odwołanie rady, która została rok temu wybrana na kadencję pięcioletnią i realizuje swój program wyborczy. Dlatego musimy się bardzo mocno zastanowić nad konsekwencjami i głosowaniem - mówił przewodniczący rady Stanisław Urbaniak.
 
Ci, którzy nie bali się rozwiązania rady przedstawiali też inne argumenty.
 
- Ja się nie boję odwołania rady ale nie przyszli do mnie moi wyborcy, żeby mi powiedzieć  "słuchaj kobieto zróbcie referendum". Nie słyszałam tego od ani jednego mieszkańca - argumentowała radna Beata Chlewicka, która startowała z KWW Jacka C.
 
- Zgadzam się, ze wszystkim co zostało tu powiedziane, z tą uchwałą, która jest tutaj przedstawiana, natomiast moim zdaniem powinniśmy z tym poczekać, nie podejmująch pochopnie decyzji. Na razie burmistrz Jacek C. nie został prawomocnie skazany, sąd nie wydał żadnego wyroku. Nie jestem przeciwko, wszystko się zgadza, natomiast moim zdaniem powinniśmy poczekać przynajmniej do werdyktu sądu w tej sprawie - mówił radny Krzysztof Krajewski, również startował z KWW Jacka C.
 
Wśród radnych koalicji przewijał się cały czas argument, że zamiast zwoływać referendum na wniosek rady powinno się skorzystać z innej możliwości.
 
- Jestem za referendum obywatelskim. Tutaj obywatele rzeczywiście się wypowiedzą czy chcą referendum czy nie chcą - mówił radny Ryszard Synoś z KWW Sławomira Wójcika.

Dlaczego radnym koalicji rządzącej zależy bardziej na referendum obywatelskim niż zwołanym na wniosek rady? Prawdopodobnie dlatego, że niezależnie od wyniku nie będzie ono miało wpływu na rozwiązanie rady. Członkowie klubu Razem dla Boguszowa-Gorc podkreślali, że są gotowi poświęcić swój mandat i ponownie startować w wyborach dla dobra sprawy.
 
Głosowanie jednak zweryfikowało po której stronie opowiadają się poszczególni radni. Mimo, że zarówno za referendum jak i przeciw opowiedziało się po pięciu radnych to jednak trzy głosy wstrzymujące się sprawiły, że uchwała nie została podjęta, ponieważ wymagana była bezwzdlędna większość.
 
- Jestem zakłopotany tym, że radni boją się, że wskutek podjętej uchwały w przypadku niskiej frekwencji lub gdyby mieszkańcy opowiedzieli się za burmistrzem przebywającym w areszcie, straciliby mandat. Nasz klub zagłosował za projektem bo nie boimy się utraty mandatów - mówił po głosowaniu Daniel Geming, przewodniczący klubu Razem dla Boguszowa Gorc.
 
- Ja głosowałem za podjęciem uchwały w sprawie referendum bo jestem przeświadczony, że ludzie powinni się wypowiedzieć czy chcą mieć dalej takiego burmistrza, który sprawuje władzę przebywając w areszcie śledczym czy chcą wybrać nowego, który będzie dążył do tego by miasto funkcjonowało naj najlepiej. Nie wiem czym się kierowali radni z klubów Jacka C. i Sławomira Wójcika. Nie mieli żadnych argumentów aby powiedzieć to mieszkańcom czy pozostałym radnym i zagłosowali jak zagłosowali - mówi Daniel Lubiński z klubu Razem dla Boguszowa-Gorc.
 
Po głosowaniu nikt z radnych wstrzymujacych się ani głosujących przeciwko referendum nie chciał skomentować przed kamerą swojej decyzji. Chcieliśmy zapytać ich o osobistą argumentację i czy głosowali zgodnie z własnym sumieniem? Czy faktycznie boją się o utratę mandatów czy coś innego kierowało ich wyborem by nie dopuścić do głosu mieszkańców Boguszowa-Gorc? 
 
Radni z klubu Razem Dla Boguszowa-Gorc zapowiadają, że wobec takiej postawy reszty rady będą dązyli do zorganizowania referendum obywatelskiego. 

Tak głosowali radni: 

Marceli Wiśniewski - za (Razem dla Boguszowa Gorc)
Martin Szczeklik - za (Razem dla Boguszowa Gorc)
Daniel Geming - za (Razem dla Boguszowa Gorc)
Michał Foryś - za (Razem dla Boguszowa Gorc)
Daniel Lubiński - za (Razem dla Boguszowa Gorc)

Ryszard Synoś - przeciw (KWW Sławomira Wójcika)
Sebastian Borkowski - przeciw (KWW Sławomira Wójcika)
Dorota Paruch - przeciw (KWW Jacka C.)
Krzysztof Krajewski- przeciw (KWW Jacka C.)
Beata Chlewicka - przeciw (KWW Jacka C.)
 
Stanisław Urbaniak - wstrzymał się (KWW Jacka C.)
Arkadiusz Łasicki - wstrzymał się (KWW Jacka C.)
Marceli Lorenc - wstrzymał się (KWW Jacka C.)

Nie głosowała radna Urszula M.  (komitet wyborczy Jacka C.) bo przebywa w areszcie. (czytaj więcej - kliknij tutaj)

Burmistrz Boguszowa Gorc, Jacek C. 

plr
foto: walbrzych24.com


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno