Co hamuje samorządy?

Coraz więcej obowiązków i ciężarów finansowych, za którymi nie idzie rządowe wsparcie to jeden z głównych problemów dotykających obecnie samorządy. Prezydenci Wrocławia i Wałbrzycha przedstawili 21 Tez Samorządowych zawierających największe bariery, z którymi spotykają się włodarze miast i gmin.

O przeszkodach w rozwoju samorzadów dysutowano najpierw w gronie przedstawicieli Związku Miast Polskich. Teraz przyszedł czas na konsultacje społeczne a to oznacza setki spotkań włodarzy z mieszkańcami, na których omawiane będą wszystkie tezy.
 
- Z tej dyskusji, konsultacji czy burzy mózgów mam nadzieję, że urodzi się zbiór postulatów, który będzie podstawą do tego aby obronić samorząd przed zmianami, które nie dzieją się od roku czy dwóch. To są pewnego rodzaju trendy, które obserwujemy od lat. Próby centralizacji pewnych decyzji i przekazywania kompetencji bez środków albo przy zabieraniu środków - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
- My się upominamy o nowe instrumenty dla samorządu polskiego aby móc jeszcz lepiej odpowiadać nie na swoje tylko potrzeby mieszkańców, obywateli dla których pracujemy, z którymi zawarliśmy kontrakt. Smutnym jest, kiedy próbuje się opisywać to działanie jako mające na celu rozbicie państwa, czy budowanie lokalnych księstw przeciwko państwu polskiemu - mówi Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
 
 
Wśród postulatów samorządowców znalazły się takie kwestie jak pełne prawo wspólnoty samorządowej do samodzielnego decydowania o całokształcie spraw lokalnych, zniesienie kadencyjności włodarzy, zwiększenie nakładów na edukację, decentralizacja służby zdrowia, rozwój budownictwa społecznego, przekazywanie adekwatnych środków do realizowanych zadań. Pojawiły się też bardzo daleko idące postulaty jak przekształcenie Senatu w Izbę Samorządową, gdzie zasiadaliby przedstawiciele lokalnych władz oraz likwidacja urzędu wojewody i przekazanie jego zadań samorządom.
 
- Kilka elementów, które budzą nasz niepokój jest już powszechnie dyskutowanych. To oświata, finanse, odpowiedzialność, możliwości inwestycyjne. Mnie szczególnie leży na sercu temat obszarów funkcjonalnych czyli współpracy terytorialnej jak w Aglomeracji Wałbrzyskiej czy porozumienia Sudety 2030 ale nie tylko - wymienia Roman Szełemej.
 
 
Po wypracowaniu ostatecznego kształtu formułowanych tez i po konsultacjach społecznych zostaną one przedstawione obecnym posłom i kandydatom w nadchodzących wyborach z nadzieją, że uwzględnią je w swoich programach wyborczych i przyszłych planach prac parlamentu.
 
Wszystkie wypracowane tezy i ich objaśnienie znajdziecie TUTAJ
 
plr
foto: P.Tokarski
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno