Świdnica ma nowe miasta partnerskie

Kobuleti w Gruzji i Uchaud we Francji – taką decyzję podjęli radni na ostatniej sesji rady miejskiej.

Pierwsze z nich jest uzdrowiskiem położonym nad Morzem Czarnym i drugim najbardziej zaludnionym w regionie Adżarii. Leczy się tam choroby układu krążenia, nerwowego i oddechowego. Miasto posiada strefę ekonomiczną i chętnie nawiązuje współpracę z polskimi przedsiębiorcami, co podkreśla ambasador Gruzji Ilia Darchiashvili oraz Konsul Honorowy Gruzji w Polsce Wojciech Wróbel. To miejsce o bogatej historii, ale też różnych atrakcjach turystycznych. Prezydent Świdnicy Beata Moskal – Słaniewska mówi, że „to dobry początek, aby zachęcić polskich i gruzińskich przedsiębiorców do współpracy”.
 
Miasteczko Uchad we Francji, związane jest ze Świdnicą wspólnymi epizodami historycznymi, które ciągną się od średniowiecza, po teraźniejszość. Ciekawostką jest to, że inicjatorami zawarcia umowy partnerskiej między miastami było małżeństwo polsko – francuskie. Pani Wiesława pochodzi ze Świdnicy, a Pan José Galino z Uchaud.
 
 
Stanowiło to mocny argument dla radnych, aby przychylić się do popisania umowy partnerskiej. Podkreśla to prezydent Świdnicy Beata Moskal – Słaniewska: „to, że współpracę zaproponowali ludzie - mieszkańcy obu miast to jest najważniejsze. To, jak te relacje się ułożą zależy od naszej woli i pracy społecznej”. 
 
Do tej pory Świdnica jest miastem parnerskim Biberach, Iwano-Frankowsk, Kazincbarcika, Niżyn, Police nad Metuji, Tendring, Trutnov oraz Rejonu Święciany. 
 
Życzymy udanej współpracy. 
 
 
red AM
foto: użyczone przez UM wŚwidnicy
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno