Międzynarodowy Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski 2019

Kolejne święto kina w Sokołowsku, miejscowości szczególnie bliskiej Krzysztofowi Kieślowskiemu. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 13 – 15 września, a patronat objęła żona zmarłego reżysera – Maria Kieślowska. 

To już 9 edycja tego festiwalu. Projekcje filmowe odbędą się w kinoteatrze ZDROWIE, sali multimedialnej Laboratorium Kultury Fundacji IN SITU, kinie plenerowym oraz w przestrzeniach historycznego Sanatorium Brehmera. 
 
Tegorocznym pokazom będzie przewodzić idea współpracy. Nie od dziś wiadomo, że na całokształt filmu składa się praca nie tylko reżysera, ale też szeregu osób, które współtworzą ten film. Z takiego założenia wychodzą też organizatorzy festiwalu, którzy chcą stworzyć na poziomie krajowym platformę współpracy profesjonalno - scenariuszowej i edukacyjnej. Zależy im też na współpracy międzynarodowej, aby ściągnąć do Sokołowska różnych twórców, a publiczność mogła doświadczać niezwykłych wrażeń estetycznych i emocjonalnych.
 
Z okazji 25 – lecia premiery „Trzy kolory. Czerwony”, odbędzie się specjalna jubileuszowa projekcja tego filmu. Po jej zakończeniu dostępny będzie panel z udziałem takich osobistości, jak: Krzysztof Piesiewicz (scenarzysta i najważniejszy partner zawodowy reżysera), Piotr Jaxa (fotograf „Trzech kolorów”), Urszula Lesiak (montażystka „Białego”), Tadeusz Sobolewski (krytyk filmowy), Michał Oleszczyk (międzynarodowy krytyk filmowy), Irena Strzałkowska (Studio Filmowe TOR) i Zdenek Holý (dziekan praskiej szkoły filmowej i tłumacz książek o Kieślowskim w Czechach). Nad dyskusją będzie czuwał Łukasz Maciejewski. 
 
W tegorocznej edycji nie zabraknie też czeskiego kina, co przypadło już do gustu sokołowskiej publiczności. Współpraca z Czechami jest jak zawsze owocna i w tym roku postawiono na czeskie komedie. Widzowie nie tylko będą mieli okazję obejrzeć najnowsze produkcje, ale też uczestniczyć w panelu dyskusyjnym. Będzie można porozmawiać na temat  sposobów tworzenia scenariuszy filmów komediowych, umiejscowienia w nich humoru i zaobserwowania jak zmienia się on w kontekście kina narodowego. Podczas panelu publiczność będzie mogła też zastanowić się nad tym,  dlaczego czeskie komedie cieszą się taką popularnością oraz co decyduje o ich światowej sławie.
 
Widzowie będą mogli liczyć też na nowości. Od tego roku wprowadzony zostaje cykl filmowy „Lekcja kina”, w którym zaplanowano pokaz „Brzdąca” (The Kid, 1921) Charliego Chaplina, w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni Sanatorium Brehmera. Jest to jeden z ulubionych filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Pozostałe projekcje jakie będzie można zobaczyć to: „Varda by Agnes” w reżyserii Agnes Vardy, wybitnej reżyserki i przedstawicielki francuskiej Nowej Fali.  
 
Podczas festiwalu będzie można zobaczyć najnowsze produkcje polskiego kina i wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących pokazom filmowym, spotkaniach i debatach. Poszczególnym wydarzeniom będzie towarzyszyła wystawa niepublikowanych dotąd fotografii z planu filmowego trylogii „Trzy Kolory”. Kulminacyjnym momentem będzie otwarcie archiwum Kieślowskiego. 
 
red AM
foto: użyczone 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno