Książańskie fontanny doczekały się renowacji

W Zamku Książ ruszyły już warte 200 tys. złotych prace konserwatorskie i restauratorskie. Inwestycja dotyczy jedynych z najbardziej popularnych wśród turystów tarasów. Początek renowacji to fontanna bogini Flory i fontanna z Gryfonami.

Obie fontanny znajdują się na tarasie bogini Flory, a całe przedsięwzięcie pozwoli odzyskać dawny urok i blask. Zarząd Zamku Książ otrzymał na ten cel dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Druga część pochodzi z budżetu spółki.

 

 

Prace renowacyjne dotyczą głównie oczyszczenia i uzupełnienia ubytków, ale naprawiona zostanie też instalacja, która doprowadza do nich wodę. Taras bogini Flory określany był mianem Tarasu Ogrodu Rozkoszy. Swoją nazwę zawdzięcza stojącemu tam posągowi bogini. Nie przez przypadek - bogini była patronką roślinności, ogród natomiast dostarczał niezwykle bogatych doznań zmysłowych.

Zakres prac obejmuje wstępne wzmocnienie osłabionych partii piaskowca, wstępną dezynfekcję, mechaniczne usunięcie wtórnych uzupełnień oraz zaprawy cementowej, oczyszczanie powierzchni kamienia i w ostatniej fazie - impregnację kamienia preparatem krzemoorganicznym. Dalsza część natomiast obejmie wykonanie metalowego szkieletu, który wzmocni większe fragmenty obiektu oraz wypełnienie go masą sztucznego kamienia. Na ostatnim etapie wykonane będzie scalanie kolorystyczne rzeźby pigmentami ziemnymi i wykonanie końcowej hydrofobizacji.

Projekt ma na celu zachowanie cennego dziedzictwa kulturowego. Z niecierpliwością czekamy na efekty końcowe prowadzonych prac.

 

red AM

foto: użyczone Zamek Książ Sp. z o.o

 

 Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno