Żłobki tylko dla zaszczepionych - decyzja już w czwartek

Już wkrótce tylko szczepione dzieci będą mogły uczęszczać do wałbrzyskich żłobków samorządowych. Ostatni krok i decyzja w tej sprawie ma zapaść na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

Nie czekając na rządowe ruchy w sprawie obowiązku szczepień wiele samorządów decyduje się indywidualnie na wprowadzenie dodatkowych punktów w rekrutacji do placówek publicznych lub tak jak Wałbrzych bardziej restrykcyjne rozwiązania czyli wprowadzenie obowiązku szczepień jako bezwzględnego warunku przyjęcia do publicznej placówki. Takie zapisy mają pojawić się w regulaminach wałbrzyskich żłobków na mocy uchwał, które będą podejmowane przez Radę Miejską w najbliższy czwartek. W uzasadnieniu tych uchwał czytamy:
 
(...) Pośrednim, negatywnym skutkiem powszechności szczepień ochronnych jest brak świadomości społeczeństwa na temat realnych zagrożeń, jakie stwarzają choroby zakaźne oraz nieuzasadniony sceptycyzm co do bezpieczeństwa szczepionek, co skutkuje systematycznie zwiększającą się liczbą dzieci, które nie są szczepione zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych. Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego –Państwowego Zakładu Higieny, w roku 2010 odnotowano 3437 przypadków uchylania się od obowiązku szczepień, w roku 2011 – 4 689 uchyleń, w roku 2015 było to już 16 689 uchyleń, w roku 2017 – 30 090 uchyleń, w roku 2018 r. odnotowano ponad 40 300 przypadków uchyleń. Spadek liczby szczepionych dzieci powoduje, że tzw. poziom wyszczepialności społeczeństwa wynosi obecnie ok. 90%, co stanowi granicę tzw. odporności zbiorowiskowej, tj. stanu, w którym nawet osoby nieszczepione są chronione przed chorobami zakaźnym. Spadek wyszczepialności do poziomu ok. 85% prowadzić będzie do realnego zagrożenia epidemią. 
 
- To był naturalny odruch, bo kto, jak nie prezydent miasta, który jest lekarzem, powinien jasno zabrać głos w tej sprawie. Myślę, że ogromna liczba wałbrzyszan, a może wszyscy, to ludzie myślący, trzeba tylko tę inicjatywę skoordynować, tak jak zrobili to inicjatorzy we Wrocławiu i  dać wyraźny głos, także w sejmie, że nie ma w XXI wieku przyzwolenia na głupotę. Wydajemy gigantyczne pieniądze na opiekę zdrowotną, a jednocześnie tolerujemy nieuctwo, ignorancję i głupotę - mówił w lutym tego roku Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, podczas zaproszenia na akcję zbierania podpisów pod inicjatywą "Szczepimy, bo myślimy".
 
Równocześnie nowy regulamin żłobków dopuszczać będzie przyjmowanie dzieci spoza Wałbrzycha, pod warunkiem, że placówki będą dysponować wolnymi miejscami.
 
plr
foto: pixabay
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com.
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno