Czy Boguszów zapłaci za komunikację dla mieszkańców ?

Burzliwa dyskusja z udziałem władz Boguszowa-Gorc i mieszkańców na temat transportu publicznego w Boguszowie zakończyła się porozumieniem i nawet radni przeciwległych obozów zaczęli mówić jednym głosem.

Spore poruszenie w Boguszowie wywołał  ostatni reportaż Telewizji Wałbrzych i artykuł na naszym portalu walbrzych24.com o problemach z przedłużeniem linii autobusowej nr 2 z Wałbrzycha do Starego Lesieńca. Władze Boguszowa twierdziły, że to Gmina Wałbrzych blokuje możliwość rozszerzenia kursów tej linii, natomiast przed naszą kamerą wicedyrektor ZDKiUM Bogusław Rogiński deklarował, że nie ma żadnej złej woli ze strony ze strony Wałbrzycha a problemem jest milczenie władz Boguszowa i brak odpowiedzi na ostatnie pismo z czerwca tego roku

Między innymi wyjaśnienia tej kwestii domagali się radni z klubu Razem dla Boguszowa-Gorc i to na ich wniosek zorganizowano w ratuszu spotkanie z władzami miasta, radnymi rządzącej koalicji i mieszkańcami. Dyskusja była bardzo burzliwa, nie brakowało licznych zarzutów z obu stron i wypominania działań władz poprzednich kadencji.
 

Gdy emocje sięgały zenitu wicestarosta Iwona Frankowska (mieszkanka Boguszowa-Gorc) ceremonialnie opuściła salę obrad, jednak po kilku chwilach zdecydowała się wrócić i kontynuować rozmowy. Doskonałmi moderatorami dyskusji okazali się mieszkańcy, którzy niejednokrotnie uspokajali atmosferę i domagali się powrotu do meritum rozmowy, gdy pojawiało się zbyt wiele dygresji nie związanych z głównym tematem.
 
 
Kiedy mówiono o konkretach radni z klubu Razem dla Boguszowa- Gorc pytali między innymi o pomysł władz miasta dotyczący rezygnacji z dwóch mocno obleganych kursów linii nr 2 do Kuźnic. Brak logiki w tym działaniu wskazywał ZDKiUM w Wałbrzychu.

- Była tam propozycja likwidacji dwóch kursów z Kuźnic, gdzie naszym zdaniem tymi kursami jeździło bardzo dużo mieszkańców, około 50 osób więc poprosiliśmy aby jeszcze raz przeanalizowali czy na pewno chcą tej likwidacji - mówi wicedyrektor ZDKiUM w Wałbrzychu Bogusław Rogiński.
 
Radni opozycji sugerowali, że ten pomysł może wiązać się z chęcią przekazania dwóch bardzo opłacalnych kursów prywatnemu przewoźnikowi ale ostatecznie władze Boguszowa poinformowały na spotkaniu, że rezygnują z tych planów i kursy pozostaną niezmienione.
 
- Zaskoczył nas sekretarz mówiąc, że te kursy nie miały być usunięte, aczkolwiek z pisma wynikało jasno, że to gmina Wałbrzych zatroszczyła się o mieszkańców dzielnicy Kuźnice i to oni wskazali, że błędem byłoby usunięcie tych dwóch kursów, najbardziej obleganych przez mieszkańców. Stąd też obecność na spotkaniu mieszkańców z Kuźnic  i spore kontrowersje wokół tych planów - mówi przewodniczący klubu Razem dla Boguszowa-Gorc Daniel Geming.
 
 
Gdy uczestnicy dyskusji przestali się kłócić i zaczęli rozmawiać, dochodzili do wspólnych wniosków. Zgodnie stwierdzono, że rozwiązaniem problemów komunikacyjnych Boguszowa-Gorc a zwłaszcza dzielnic na peryferiach byłoby rozszerzenie kursów linii autobusowej nr 2. Władze Boguszowa podtrzymują, że mogłyby sfinansować te połączenia według wyliczeń przygotowanych przez ZDKiUM.
 
- Dalsze kroki będą polegały na ponowieniu naszej propozycji złożonej do ZDKiUM w Wałbrzychu o powróceniu do tematu przedłużenia kursów linii nr 2 do Starego Lesieńca. Podemiemy też rozmowy z przewoźnikami prywatnymi, zobaczymy jak zakończy się postępowanie ofertowe i podejmiemy rozmowy z przewoźnikiem, który świadczył usługi w ramach linii 2 bis. Najbardziej jednak liczymy na dwójkę z Wałbrzycha i że rozmowy, które prowadzimy od początku roku zakończą się sukcesem - mówi sekretarz miasta Boguszów-Gorce Grzegorz Łuczko.
 
- Najważniejsze jest to, że udało się wypracować, że reprezentacja gminy rozpocznie jakiekolwiek działania, czyli dalszą procedurę starania się o przedłużenie "dwójki" do Starego Lesieńca. Mają wszystkie wyliczenia więc niezwłocznie powinno wystosować pismo do ZDKiUM - mówi radny Daniel Geming.
 

Widząc jakie napięcie powodują bariery komunikacyjne radni z klubu Razem dla Boguszowa-Gorc przygotowali alternatywną propozycję rozwiązania tych problemów przez rozszerzenie tzw. linii 2 bis, organizowanej przez samorząd i realizowanej przez prywatnego przewoźnika, tak by swoim zasięgiem obejmowała wszystkie dzielnice Boguszowa-Gorc.
 
- My przedstawiliśmy pomysł, który rozszerza coś, co już działa. "Dwójka bis" miałaby dojeżdżać do wszystkich dzielnic. Zgody na przystanki udałoby się załatwić w kilka dni. Następnie przesuwamy środki w budżecie i mamy skomunikowane zarówno Gorce jak i Stary Lesieniec czy Dzikowiec - twierdzi Geming.
 
 
Pomysł ten zyskał nawet aprobatę władz Boguszowa i może zostać wzięty pod uwagę, gdyby nie udało się sfinalizować sprawy z linią nr 2 z Wałbrzycha.
 
- Są propozycje radnych z klubu Razem dla Boguszowa Gorc, jeszcze nie zapoznałem się z tym dokłądnie bo przewodniczący ma przekazać szczegółowe materiały ale jest to jakaś kolejna alternatywa, która jest warta rozważenia. Trzeba się jednak dokładnie nad tym pochylić i przeliczyć koszta i możliwości a potem ewentualnie ją rozważyć. Jest parę wariantów, każdy pomysł jest dobry i wart rozważenia - podsumowuje Grzegorz Łuczko.
 
 
 

Choć mieszkańcy nadal nie są pewni jaka przyszłość ich czeka i jakie decyzje zostaną ostatecznie podjęte to jednak po spotkaniu wyszli zadowoleni z faktu, że władze w końcu zaczęły poważnie traktować ich problemy a to pierwszy krok w kierunku ich rozwiązania. 

Zobac videorelacje ze spotkania:

  

plr
foto: P.Tokarski

 

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com.

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno