Dworzec Główny będzie przebudowany

Dworzec Wałbrzych Główny będzie przybudowany. Renowacji zostanie poddana m.in. elewacja budynku, na której zainstalowana zostanie iluminacja. Remont obejmie też poczekalnię. Zainstalowana zostanie również winda. 

Wartość inwestycji będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu i wyborze wykonawcy.
 
Przebudowa dworca Wałbrzych Główny to jedno z zadań, które jest realizowane w ramach największego Programu Inwestycji Dworcowych w historii. Program ten obejmuje przebudowę 189 dworców kolejowych w całej Polsce w latach 2016-2023.
 
Jak informuje Michał Stilger z PKP S.A
 
Budynek dworca pochodzi z 1867 roku. Przebudowa jest kompleksowym przedsięwzięciem łączącym w sobie renowację elementów historycznych z przystosowaniem obiektu do współczesnych wymogów i przepisów budowlanych oraz przeciwpożarowych. Na dworcu po przebudowie będzie się mieściła poczekalnia z dwoma wejściami od strony peronu i placu przed dworcem, która zostanie wyposażona w nowe siedziska oraz systemy informacji wizualnej (elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów) i głosowej. 
 
Oczekiwanie w poczekalni będzie komfortowe, gdyż będzie ona klimatyzowana. Część poczekalni będzie dedykowana rodzicom z dziećmi. W pobliżu poczekalni będzie się mieścić kompleks toalet, ze specjalnie przystosowaną toaletą dla osób z niepełnosprawnościami oraz pokojem dla rodzica z dzieckiem (przewijak, fotel do karmienia, osobna kabina z umywalką). 
 
Część powierzchni na parterze, powierzchnia na piętrze oraz poddaszu budynku zostaną przebudowane na potrzeby spółek kolejowych. Dworzec zostanie przystosowany do potrzeb   osób o ograniczonej mobilności – podjazdy, linie prowadzące z polami uwagi, brak barier architektonicznych. Planowany jest również montaż defibrylatora.
 
Wzmocniona zostanie konstrukcja dachu oraz wymienione jego pokrycie oraz obróbki blacharskie, rynny i rury spustowe. W połaci dachu zostaną odtworzone historyczne świetliki. Zostanie wymieniona stolarka okienna i drzwiowa. W ramach prac zostaną osuszone piwnice oraz wykonane roboty hydroizolacyjne. Nowością w budynku dworca będzie winda.
 
Będzie również bezpieczniej, gdyż obiekt będzie wyposażony w systemy bezpieczeństwa – monitoring, kontrolę dostępu oraz system włamania i napadu. Wymianę przejdą również pozostałe instalacje, których prace będzie monitorował system BMS (Building Management System).
 
Całkowicie zmieni się otoczenie dworca. Przed budynkiem od frontu powstanie parking dla osób z niepełnosprawnościami, rodzin z dziećmi, a także miejsce postojowe do chwilowego postoju (tzw. kiss and ride). W pobliżu parkingu zostanie zlokalizowana wiata rowerowa. Przebudowany zostanie droga dojazdowa (w formie pętli, przy której będą zlokalizowane ogólnodostępne miejsca parkingowe) oraz chodniki z umiejscowieniem ścieżek dla osób niewidzących i niedowidzących. Pojawią się także nowa mała architektura ławki i kosze oraz mapa dotykowa.
 
Po wyłonieniu wykonawcy prac budowalnych i przystąpieniu do modernizacji - przed dworcem powstanie tymczasowy dworzec kontenerowy, w którym będzie mieścić się poczekalnia oraz kompleks toalet.
 
Modernizacja dworca to przebudowa budynku oraz jego otoczenia i nie dotyczy ona peronów oraz układu torowego, w związku z czym nie ma wpływu na ruch pociągów.
 
Obecnie trwa wybór wykonawcy prac budowlanych. W poniedziałek 26.08.2019 r. nastąpiło otwarcie ofert w postępowaniu przetargowym. Wpłynęło pięć ofert. Komisja przetargowa sprawdza je pod kątem formalnym i prawnym. 
 
Przewiduje się,  że prace budowlane związane z realizacją zadania rozpoczną się do końca tego roku, a dworzec zostanie udostępniony podróżnym w połowie 2021 roku.
 
Inwestycja będzie dofinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
 
red
foto: WTV
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno