Koniec parkowania za 'złotówkę'
Miasto rezygnuje z minimalnej opłaty 1 zł za 20 min parkowania w tzw. strefie I czyli ścisłym centrum Wałbrzycha. Jak tłumaczy prezydent, nie chodzi tu o wyciśnięcie z parkingów większych zysków a o uporządkowanie organizacji ruchu a nawet zachętę do rezygnacji z podróży samochodem.

 
 
Teoretycznie ceny się nie zmieniają, ponieważ nadal opłata za godzinę postoju w strefie I wynosić będzie 3 zł. Nie będzie natomiast możliwości zaparkowania "na chwilę" i zapłaty 1 zł za 20 minut postoju.
 
- W mieście powstały strefy o różnym naliczaniu. Nie ma uzasadnienia aby jeden obszar był traktowany inaczej. Pamiętajmy też, że wpływy mają pokryć koszty utrzymania tych miejsc parkingowych - tłuamczy prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.
 
Wprowadzając minimalną opłatę liczono, że będzie większa rotacja pojazdów, zwłaszcza wśród kierowców, którzy faktycznie potrzebują zaparkować tylko na chwilę. Pojawiają się jednak głosy, że wiele osób nadużywa tej możliwości i kupując bilet za złotówkę na 20 minut, zostawiali auta na znacznie dłuzej licząc, że  uda się im uniknąć kontroli. Radni z Prawa i Sprawiedliwości zarzucali natomiast, że w ten sposób miasto chce wzbogacić się kosztem mieszkańców.
 
- Powszechny w Polsce i Europie wzrost cen biletów parkingowych nie służy zbieraniu większych opłat ale ma zachęcic ludzi do skorzystania z transportu publicznego, który rozwija się i będzie coraz lepszy - twierdzi Roman Szełemej.
 
Zarząd Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu wyliczył, że po zlikwidowaniu stawki 1 zł za 20 minut parkowania wpływy do budżetu zwiększą się o około 100 tysięcy złotych. Rada Miejska przyjęła uchwałę 15 głosami za i przy 3 głosach sprzeciwu.

plr
foto: ilustracyjne


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno