Kolejne cztery obrazy wróciły do Książa

Cztery XVII-XVIII wieczne obrazy z dawnej kolekcji Hochbergów wróciły "do domu" czyli do Zamku Książ. To kolejne działanie w ramach współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu, które w ciągu czterech lat przekazało do zamku już ponad 60 dzieł sztuki.

Współpraca Muzeum Narodowego i Zamku Książ to przykład czystej symbiozy. Zamek otrzymuje w depozyt dzieła, które często skryte bywają w muzealnych piwnicach. Dzięki wsparciu mecenasów są pieczołowicie odrestaurowywane i znajdują swoje miejsce tam, skąd pochodzą.
 
- Mowa tutaj o współpracy, którą rozpoczęliśmy w 2015 roku, której celem było stworzenie warunków do zaprezentowania tutaj tych dzieł. My jako depozytariusze pewnej części spuścizny Zamku Książ uznaliśmy, że dla tych dzieł najlepszym miejscem jest to, w którym się znajdujemy - mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
 
 
Cztery obrazy, które tym razem wróciły do Książa wyeksponowany zostały w salach na II piętrze zamku w dawnym gabinecie księcia, sypialni księżnej i salonie muzycznym. Dwie z tych sal zostały z tej okazji odrestaurowane a oprócz obrazów muzeum przekazało także meble, które dopełniają wyposażenie pomieszczeń. Całość uzupełnia porcelana z wałbrzyskiego muzeum.
 
- Pomieszczenie, w którym się znajdujemy było w ciągu turystycznym ale nie było już dalszego przejścia. Zostało ono teraz wykonane i był to pomysł dr Beaty Lejman by przywrócić historyczny układ tych pomieszczeń. Dzięki temu udostępniliśmy dla turystów salon muzyczny, który nigdy wczesniej nie był udostępniany. Najważniejsze, że mamy tu kolejne cztery obrazy ale też inne artefakty bo wszystkie meble, które tu widzimy również pochodzą z Muzeum Narodowego - mówi prezes Zamku Ksiaż Anna Żabska.
 
 
Przekazane do zamku obrazy udało się odrestaurować dzięki mecenatowi Kompanii Piwowarskiej. Sąto oryginalne wielkoformatowe prace z XVII i XVIII wieku: Aleksander Wielki jako mecenas sztuki, Pojedynek Horacjusza z Kuriacjuszem, Sąd Salomona i Pejsaż z pasterzami. W tym roku kończyła się umowa, którą obie instytucje podpisały w 2015 roku ale zdecydowano się ją przedłużyć na kolejne cztery lata, dlatego mamy już pewność że przynajmniej przez ten czas dzieła dotychczas przekazane pozostaną w zamku i co ważne, kolekcja ta nadal będzie się powiększać.
 
 
plr
foto: P.Tokarski / użyczone
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno