Bezpieczna droga do szkoły

Pierwszy tydzień roku szkolnego to czas wytężonej pracy dla policjantów, którzy pilnowali by uczniowie bezpiecznie docierali na lekcje.

Wałbrzyska policja podsumowała już zakończone wakacje. Zdaniem funkcjonariuszy przebiegały one w naszym regionie bezpiecznie.
 
- Możemy być dumni, że w Wałbrzychu ani w powiecie wałbrzyskim nie doszło do żadnego wypadku na akwenach podczas kąpieli, ani w tym ani w ubiegłym roku. Złożyły się na to działania naszych policjantów ale też rosnąca świadomość mieszkańców - mówi rzecznik wałbrzyskiej policji mł. asp. Marcin Świezy.
 
Aby początek roku szkolnego był równie bezpieczny jak wakacje funkcjonariusze patrolowali okolice wszystkich wałbrzyskich szkół. Pilnowali zarówno bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych jak i kontrolowali kierowców. W tym czasie 9 kierujących przekroczyło dozwoloną prędkość, a 5 naruszyło przepisy dotyczące zatrzymania i postoju pojazdów. 
 
- Nie odnotowaliśmy żadnych poważnych incydentów ale cały czas będziemy apelować by nie parkować w niedozwolonych miejscach przed szkołami i przedszkolami. Odwożąc dzieci zatrzymujmy się w miejscach, gdzie nie tamujemy ruchu. Zwracajmy szczególną uwagę na otoczenie w pobliżu przejść dla pieszych, bo nadal jest wiele wypadków z ich udziałem. Nie wyprzedzajmy na przejściach i nie omijajmy pojazdów, które zatrzymują się przed pasami - apeluje Marcin Świeży.
 
 
Osoby poruszające się pieszo również nie są zwolnione z obowiązku zachowania ostrożności, zwłaszcza przechodząc przez jezdnię.
 
- Nie wchodźmy bezpośrenio przed nadjeżdżający pojazd. Dajmy jakiś sygnał niewerbalny kierującemu, że chcemy wejść na przejście by jasno zaznaczyć nasze intencje. Miejmy pewność, że kierowca zatrzyma się przed pasami i dopiero wtedy przechodźmy przez jezdnie. To, że mamy pierwszeństwo nie uratuje nam życia kiedy dojdzie do potrącenia - twierdzi Świeży.
 
Policjanci kontrolowali także szkolne autobusy i ich kierowców. Po tygodniu akcji prewencyjnej przed szkołami funkcjonariusze przenoszą się do placówek, gdzie prowadzić będą zajęcia z dziećmi o bezpieczeństwie. Policjanci przypominać będzą między innymi by w zbliżającym się okresie jesienno-zimowym zaopatrzyć się w elemety odblaskowe podczas poruszania się wzdłuż dróg, zwłaszcza po zmroku.
 
plr
foto: użyczone / KMP w Wałbrzychu
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno