Spotkania z prezydentem

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej rozpoczął cykl spotkań z mieszkańcami w poszczególnych dzielnicach. Wiodącymi tematami są ekologia, sprawy bieżące miasta i problemy mieszkańców. Prezydent zachęca też do głosowania w Budecie Obywatelskim.

Najwięcej czasu podczas ponad 2-godzinnego spotkania poświęcono kwestiom ekologicznym i zmianom klimatycznym. Prezydent przekonywał jaki wpływ na środowisko mają codzienne decyzje każdego mieszkańca i jak należy zmienić nawyki by nie pogarszać i tak już złej sytuacji.
 
- Jesteśmy świadkami cywilizacyjnego zagrożenia, w ogóle naszej egzystencji. W wymiarze codziennym, miejskim to oznacza upały, brak wody, wysychanie drzew i widzimy to wokół nas. W niektórych miastach, mniej zielonych niż Wałbrzych nie da się w lecie po prostu żyć. Ludzie umierają bo nie wytrzymują upałów. Do tego trzeba się przygotować, przystosować i dbać o środowisko. Akcja Stop Plastik jest tego najlepszym przykładem a zainicjowaliśmy ją właśnie w Wałbrzychu - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
W czasie spotkania mieszkańcy mogli też zadawać pytania i zgłaszać nurtujące ich problemy. Na Podzamczu najczęściej mówi się o miejscach parkingowych, choć zdania mieszkańców są w tej sprawie podzielone - jedni uważają że jest ich za mało, inni że zamiast betonowych placów powinno być więcej zieleni. Dało się jednak zauważyć, że obecne problemy znacząco różnią się od kwestii zgłaszanych jeszcze kilka lat temu.
 
- Mieszkańcy dostrzegają, że wiele podstawowych problemów zostało w dużym stopniu rozwiązanych. Komunikacja miejska nie budzi już negatywnych emocji, wiele ulic jest wyremontowanych, mamy ściezki rowerowe. Nie ma wątpliwości, że dbamy o tereny zielone i parki. Wiele zrobiono jeśli chodzi o szkoły, przedszkola i żłobki. Wyraźna zmiana polega na tym, że mieszkańcy chcą po prostu lepiej żyć, mieć większy komfort i przyjazne miasto, czyte i zielone. Będziemy się starali to realizować - twierdzi Roman Szełemej.
 
 
Możliwość decydowania o pewnych inwestycjach daje mieszkańcom Budżet Obywatelski. Prezydent zachęcał do głosowania, które w tym roku odbywa się wyłącznie przez Internet. Osoby, które nie mają dostępu do sieci mogą natomiast skorzystać z komputerów na przykład w filiach Bilbioteki pod Atlantami.
 
- Tym razem możemy głosować tylko raz, ekletronicznie i rozszerzyliśmy grupę głosujących i do wieku powyżej 14 lat. Wybieramy tylko projekty ogólnomiejskie, nie ma już podziałów na dzielnice. To ciekawa forma wspierania inicjatywy obywatelskiej, partycypacji mieszkańców, tak jak głosi hasło zapraszające na nasze spotkania "Niech to miasto będzie takie jak chcesz" - podsumowuje Roman Szełemej.
 
Urząd Miejski informuje, że  według stanu na poranek 10. września oddano zaledwie 1883 głosy. Najpopularniejszy projekt zebrał ich 416. Głosowanie trwa do 30.09 na stronie wbo.walbrzych.eu.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno