To już pewne: żłobki tylko dla zaszczepionych - wojewoda nie ma zastrzeżeń

To już pewne, do samorządowych żłobków przyjmowane będą tylko szczepione dzieci. Wojewoda Dolnośląski nie wyraził żadnych zastrzeżeń co do uchwały Rady Miasta Wałbrzycha i opublikował ją  w Dzienniku Urzędowym Województwa dolnośląskiego.

Wałbrzyska Rada Miejska jednogłośnie przegłosowała  uchwałę, dotyczącą obowiązku szczepień dzieci, które będą uczęszczały do żłobków samorządowych. Choć pojawiały się głosy sceptyków, pewne jest już, że jednym z kryteriów przyjęć do żłoków będą szczepienia. Nie szczepisz dziecka - nie dostanie sie ono do samorządowego złobka. 

Wojewoda Dolnośląski nie wyraził żadnych zastrzeżeń co do uchwały Rady Miasta Wałbrzycha i opublikował ją w Dzienniku Urzędowym Województwa dolnośląskiego.

- Od ponad 200 lat, szczepionki są ważną zdobyczą, jeśli chodzi o przeżywalność. Szczepionki spowodowały największy przełom, jeśli chodzi o przedłużenie życia. Gdyby nie szczepionki, byłoby nas mniej.  - mówił prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.  
 
Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego –Państwowego Zakładu Higieny:
2010 rok - odnotowano 3437 przypadków uchylania się od obowiązku szczepień,
2011 rok – 4 689 uchyleń,
2015 rok - 16 689 uchyleń,
2017 rok– 30 090
2018 rok -  40 300 przypadków uchyleń.


Spadek liczby szczepionych dzieci powoduje, że tzw. poziom wyszczepialności społeczeństwa wynosi obecnie ok. 90%, co stanowi granicę tzw. odporności zbiorowiskowej, tj. stanu, w którym nawet osoby nieszczepione są chronione przed chorobami zakaźnym. Spadek wyszczepialności do poziomu ok. 85% prowadzić będzie do realnego zagrożenia epidemią. 

- Są tacy którzy przez głupotę  i niewiedzę szerzą nieprawdziwe informacje. Wiele chorób dzięki szczepieniom zostało z naszego otoczenia zlikwidowane, m.in. tężec, ospa prawdziwa, różyczka. Jeśli ludzie nie będa się szczepili, te choroby powrócą - dodaje prezydent Szełemej. 
 
Równocześnie nowy regulamin żłobków dopuszczać będzie przyjmowanie dzieci spoza Wałbrzycha, pod warunkiem, że placówki będą dysponować wolnymi miejscami.


 
plr/adm
foto: pixabay
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com.
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno