500+ z ZUS-u dla niepełnosprawnych i niesamodzielnych

Już teraz osoby niezdolne do samodzielnego życia mogą starać się o nowe świadczenie z ZUS-u. Sprawdzamy jakie wygmogi należy spełnić i jak wysoki dodatek można otrzymać już od października.

Nowe świadczenie z ZUS, zwane potocznie nowym 500+ skierowane jest do osób niepełnosprawnych lub niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Co to oznacza w praktyce?
 
- Prawo do tego świadczenia mają osoby, które ukończyły 18 rok życia, posiadają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, mieszkają na terenie Polski a ich łączny dochód razem z nowym świadczeniem nie przekroczy 1600 zł. Móimy tutaj o specyficznej grupie osób, która ze względu na wiek lub niesprawność organizmu wymaga najczęściej w życiu codziennym opieki osoby trzeciej - mówi dyrektor oddziału ZUS w Wałbrzychu Beata Dyko.
 
Do dochodu wlicza się głównie świadczenia emerytalne czy rentowe. Dobra wiadomość jest taka, że przy nowym dodatku nie bierze się pod uwagę na przykład alimentów, zasiłku pielęgnacyjnego, dodatku mieszkaniowego, zasiłków okresowych z MOPS itp. Szczegółowe informacje na temat możliwości starania się o nowe świadczenie można uzyskać w każdym oddziale Zakłądu Ubezpieczeń Społecznych.
 
- Informacji udzielają pracownicy na salach obsługi klienta, a dokładniej doradcy ds. emerytalno-rentowych a także wyznaczeni opiekunowie sal obsługi klienta. Podstawowym dokumentem jest wniosek, który jest już dostępny zarówno w naszym oddziale jak i na naszej stronie internetowej. Jest także druk, z którym należy zgłosić się do lekarza prowadzącego. Jest także dostępny druk pełnomocnictwa aby w imieniu osób niesamodzielnych wszelkie formalności mogły załatwić osoby wyznaczone - wymienia Beata Dyko.
 
Maksymalne świadczenie o jakie można się ubiegać to 500 zł a przysługuje ono osobom o dochodach nie wyższych niż 1100 zł. Osoby otrzymujące na przykład 1300 zł mogą uzyskać dodatek w wysokości 300 zł. Pierwsze wypłaty dla osób, które zdążą złożyć komplet dokumentów przewidziane są już od października. Wnioski można będzie jednak składać w dowolnym czasie a dodatek przyznawany będzie bezterminowo. Więcej na temat nowego świadczenia dowiecie się z rozmowy z dyrektor ZUS Beatą Dyko w programie Gość Dnia Telewizji Wałbrzych.
 
plr
foto: pixabay
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno