Uważajcie na grzybach
Sezon grzybowy to nie tylko miłe spędzanie czasu wśród natury i zbieranie najlepszych okazów. To też niebezpieczeństwo zatrucia. Niektóre gatunki grzybów są tak podobne, że bardzo łatwo je pomylić. 
 
Dlatego jeśli nie jesteście pewni, nie zbierajcie nawet najbardziej dorodnego okazu. Jeśli macie możliwość, zabierzcie ze sobą atlas grzybów, jeśli nie – zbierajcie wyłącznie te grzyby, których jesteście pewni. Pamiętajcie, żeby nie zbierać grzybów z niewykształconymi jeszcze cechami danego gatunku.
 
Nie starajcie się zgadywać trujących gatunków domowymi metodami (zmiana koloru przy gotowaniu, gorzki smak albo nieprzyjemna woń). Wiele trujących gatunków wcale nie musi wykazywać takich cech. Nie zbierajcie grzybów, które rosną w rowach albo są blisko skupiska odpadów.
 
 
 
 
Mamy też dla Was informacje o zatruciach w naszym mieście. Rozmawialiśmy z rzecznikiem stacji sanitarno - epidemiologicznej oraz SOR-u w Wałbrzychu. W tym roku nie doszło do żadnych zatruć. Nikt tego nie zgłaszał do sanepidu, ani nikt nie trafił z zatruciem na SOR. 

- Jeżeli zdarzają się takie przypadki, wtedy jest płukanie żołądka. Jeśli jest podejrzenie że grzyb jest trujący, wtedy jest płukanie żołądka oraz pobranie materiału biologicznego. Materiał ten wysyłany jest na toksykologię do Wrocławia i pacjent zostaje skierowany na oddział wewnętrzny na obserwację - mówi rzecznik wałbrzyskiego SOR-u, Kamila Olechnowicz. 
 
Pamiętajcie, że każde zatrucie to przypadek indywidualny, a im więcej gatunków trujących grzybów uda się zbadać, tym większe szanse na szybkie odtrucie. Zgłaszajcie każdy taki przypadek do sanepidu i informujcie lekarzy o szczegółach jeśli dojdzie do zatrucia.
 
red AM
foto: WTV
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno