Więcej pijanych kierowców niż w zeszłym roku

1215 więcej pijanych kierowców w porównaniu do zeszłych wakacji.

Bilans tegorocznego lata nie wygląda optymistycznie. 

W okresie od 21 czerwca do 31 sierpnia 2019 r. zatrzymano o 7% więcej osób prowadzących pod wpływem alkoholu niż w zeszłym roku. Najwięcej kierowców będących pod wpływem alkoholu zatrzymywano w ostatnich dniach tygodnia: niedziele (19,4%) i soboty (18,7%).
 
Co grozi za jazdę pod wpływem?
 
Kierowca, który prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu, popełnia wykroczenie lub przestępstwo. Za taki czyn, w najlepszym wypadku zostanie ukarany karą grzywny (od 50 zł do 5000 zł), a w najgorszym trafi do aresztu lub więzienia i otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo, jeśli spowoduje wypadek, nie może liczyć na usunięcie szkody ze swojej polisy.
 
- Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi podstawę do odmowy wypłaty odszkodowania z polisy OC – mówi Urszula Pazio – Hrapkowicz, dyrektor operacyjny Rankomat. - Kierowca, który jest sprawcą kolizji lub wypadku musi więc zapłacić za wszystkie szkody z własnej kieszeni - dodaje.
 
 
Wakacyjny bilans
 
W Polsce, z winy pijanych kierowców  ginie statystycznie jedna osoba dziennie, a dziewięć osób zostaje rannych. W tym roku w czasie wakacji na drogach zginęły 582 osoby, 7767 zostało rannych i doszło do 6537 wypadków.
 
Najbardziej niebezpiecznym województwem okazało się być mazowieckie (94 wypadki śmiertelne). Najmniej takich zdarzeń odnotowano natomiast w woj. lubuskim (12).
 
red
foto: użyczone
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno