Co z dwójką do Starego Lesieńca? - Trwają rozmowy

Czy autobusowa linia nr 2 pojedzie do Starego Lesieńca? Przypomnijmy, że od dłuższego czasu trwa burzliwa dyskusja wywołana przez mieszkańców Boguszowa-Gorc, którzy domagają się skomunikowania tej dzielnicy. 

Jak poinformowano nas w Zarządzie Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu – prowadzone są rozmowy, które mają się zakończyć pod koniec września. 

 

- Jesteśmy w  tej chwili na etapie finalizowania rozmów o przedłużenie do Starego Lesieńca  linii nr 2. Planujemy uruchomienie tej linii od 1 października. Czekamy w tej sprawie na ostateczną decyzję, jeżeli chodzi o Urząd Gminy Boguszów-Gorce. Przesłaliśmy proponowany rozkład jazdy, jak również kalkulację kosztów uruchomienia i utrzymania tego połączenia. Planujemy sfinalizowanie rozmów do końca miesiąca. - mówi Andrzej Welc, kierownik działu komunikacji zbiorowej ZDKiUM. 

 

Porozumienie między Wałbrzychem a Boguszowem dotyczące wspólnego transportu autobusowego podpisano w 2013 roku. Od tamtej pory udało się wydłużyć jedynie linię nr 2, która obecnie przebiega przez drogę wojewódzką nr 367 i kończy się w Gorcach na pętli przy ul. Traugutta i Kolejowej a także jedzie przez Kuźnice. Stary Lesieniec znajduje się z dala od głównej drogi a jego mieszkańcy zbyt mocno odczuwają, że mieszkają na peryferiach.
 
Przypomnijmy, że to władze Boguszowa-Gorc  obarczały winą za brak porozumienia Gminę Wałbrzych. Jak mówił Grzegorz Łuczko, sekretarz miasta -  Problem z naszego punktu widzenia jest wyłącznie po stronie gminy Wałbrzych, ponieważ to ona jest organizatorem transportu na terenie Wałbrzycha i który został na mocy różnych porozumień z gminami rozszerzony jako transport aglomeracyjny. My od grudnia zaraz po przejęciu władzy rozpoczęliśmy rozmowy na temat przedłużenia linii o kolejną dzielnicę. To niewielki koszt dla nas i są do tego warunki techniczne. Bardzo długo czekaliśmy na odpowiedź ze strony ZDKiUM-u aż wczesną wiosną otrzymaliśmy odpowiedź odmowną.
 
- Połączenia gminnych miejscowości z sąsiednimi wioskami to jest problem gminy a nie Wałbrzycha. Oczywiście, jeżeli nasz przewoźnik ma wolne moce to możemy wystąpić w roli pośrednika i zapytać za jakie pieniądze można to wykonać jeśli da się wykonać. Jeśli są takie możliwości to zmieniamy porozumienie ale wtedy tamta gmina musi ponieść inne niż dotychczas koszty. W sprawie rozmów o skomunikowaniu Starego Lesieńca to ostatnie pismo, które mam z 5 czerwca to my skierowaliśmy do zastępcy burmistrza. Przedstawiamy w nim analizę kosztów  a także zwracamy się o ponowne rozpatrzenie wniosku o likwidacę dwóch kursów do Kuźnic, które naszym zdaniem mają sens bo jeździ tam około 50 osób. Od czerwca minęły już prawie trzy miesiące i jeśli otrzymamy akceptację przedstawionych kosztów będziemy mogli dalej rozmawiać o uruchomieniu linii do Lesieńca - tłumaczył wicedyrektor ZDKiUM w Wałbrzychu Bogusław Rogiński.

Czy rozmowy zakończą się pomyślnie dla mieszkańców? Czas pokaże. 
 
red
foto: WTV
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 

 

Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno