Zobacz makietę Lisiej Sztolni
225 lat temu nastąpiło otwarcie Lisiej Sztolni – z tej okazji w Starej Kopalni zaprezentowano makietę, która pokazuje jak wyglądał przekrój jednego z najcenniejszych dla Wałbrzycha zabytków.
 
 
Makietę zaprojektował i wykonał wałbrzyski artysta, Tomasz Maroński. Tworzono ją około 3 miesięcy, a teraz można ją oglądać w „sali lampowej” nad Salą Łańcuszkową.  W jednym z miejsc można znaleźć nawet lisa, którego umieścił tam autor. 
 
Fenomen sztolni polegał na tym, że do 1854 roku transportowano w niej urobek łodziami. 
 
Właścicielem tych ziem było Państwo Pruskie, ono wydało nowe prawo górnicze. Dyrektorem Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu został Friederich Von Reden – Warto wspomnień to nazwisko, ponieważ to on był inżynierem, który podróżował po Europie i bardzo spodobały mu się rozwiązania stosowane w Anglii. Tam stosowano transport wodny sztolniami do wydobycia węgla. - mówi górnik Kazimierz Kmak.
 
- To pokazuje, jak ważne było górnictwo w Wałbrzychu i jak duże znaczenie przykładali ówcześni gwarkowie i urząd do rozwoju górnictwa w regionie. Dzisiaj Lisia Sztolnia jest nieudostępniona do zwiedzania, ale przygotowaliśmy piękną makietę, która pozwoli odzwierciedlić te nowatorskie na ówczesne czasy rozwiązanie. - mówi Agata Augustyn z Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. 
 
red
foto: WTV
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno