Laureaci IV Festiwalu Małych Prapremier

Zakoczńczył się IV Festiwal Małych Prapremier w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Grand Prix w tym roku pojechało do Kielc wraz z Teatrem Lalki i Aktora KUBUŚ.

W ciągu sześciu festiwalowych dni widzowie obejrzeli aż 12 spektakli z czego 7 walczyło o nagrody przyznawane przed dwie komisje. Pierwsza składała się bezpośrednich adrestatów spektakli czyli dzieci, druga to dorośli: Jacek Sieradzki - krytyk teatralny, Marzenna Wiśniewska - teatrolożka i Mateusz Mirowski - scenograf.
 
Jury dziecięce nie potrafiło wskazać najlepszego ich zdaniem spektaklu, dlatego przyznali dwie równorzędne nagrody dla Teatru Lalki i Aktora KUBUŚ w Kielcach za spektakl "Pod adresem marzeń" oraz dla spektaklu "Staś i Zła Noga" koprodukcji Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum i Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego.
 
 
Jury profesjonalne częściowo zgodziło się z werdyktem dzieci i swoje Grand Prix przyznało spektaklowi "Pod adresem marzeń".
 
Nagrodę za najlepszą adaptację otrzymała Katarzyna Błaszczyńska i spektakl "Staś i Zła Noga", który powstał na bazie komiksu Przygody Stasia i Złej Nogi autorstwa Tomasza Grządzieli.
 
Jako najlepszego reżysera wskazano Marka Zakosteckiego. Wyreżyserował on spektakl, który otrzymał Grand Prix czyli "Pod adresem marzeń".
 
Dosyć przewrotnie jurorzy potraktowali kategorię muzyczną bo w tym roku zdecydowali się nie przyznać tej nagrody. Ich zdaniem nie pojawił się żaden spektakl, który urzekłby ich pod tym względem. Za to postanowiono przyznać aż dwie nagrody za scenografię i otrzymali je: Mirek Kaczmarek za spektakl "Motyl" Wrocławskiego Teatru Lalek i Marika Wojciechowska za spektakl "Fru Fru" Olsztyńskiego Teatru Lalek.
 
 
Najlepszą aktorką mianowano Annę Konieczną, która wcieliła się w głównego bohatera spektaklu "Morze Ciche" Teatru Nowego w Zabrzu a najlepszym aktorem okazał się Michał Rolnicki i jego kreacja Złej Nogi w Spektaklu "Staś i Zła Noga".
 
 
Wyróżnienia otrzymali: Łukasz Zaleski za reżyserię spektaklu "Morze Ciche", oraz aktorzy Andrzej Kuba Sielski i Andrzej Skorodzień grający w spektaklu "Pod adresem marzeń".
 
Swoje wyróżnienie przyznała także Sekcja Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich - otrzymała je Anna Konieczna za rolę Emilia w spektaklu "Morze Ciche".
 
plr
foto: P.Tokarski
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas. 
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno