Pakt dla kobiet

Lewica przedstawiła "Pakt dla kobiet".  Konferencje zorganizowano przed Specjalistycznym Szpitalem Ginekologiczno-Położniczym w Wałbrzychu. 

Pakt dla kobiet:

1. Wprowadzenie uzależnionego wyłącznie od decyzji kobiety prawa do przerywania ciąży do 12. tygodnia ciąży, a po 12. tygodniu ze wskazań medycznych. 

2. Zapewnienie nowoczesnej, taniej i dostępnej antykoncepcji, w tym tabletki “dzień po”.

3. Wprowadzenie pełnej refundacji leczenia niepłodności metodą in vitro z budżetu państwa lub ze środków NFZ dla wszystkich par mających mających problemy z zajściem w ciążę. W tej chwili problemy z płodnością dotyczą nawet 15% Polaków, a rządowe programy zostały wstrzymane. 

4. Gwarancja bezpłatnego dostępu do ginekologa.

5. Gwarancja wypracowania wysokich standardów opieki okołoporodowej, w tym dostępu do znieczulenia. Obecnie w naszym województwie w prawie 50% gmin nie ma żadnej poradni zapewniającej refundowane świadczenia ginekologiczne. 
 
6. Bezpłatne miejsce w żłobku dla każdego dziecka. Państwo musi postawić na szczęście rodziny. Tylko kilkanaście procent dzieci ma gwarancję miejsca w żłobku. Prawo do edukacji i opieki nie zaczyna się w szkole, dlatego zapewnimy wszystkim dzieciom w Polsce miejsca w żłobku i przedszkolu. We współpracy z samorządem stworzymy 200 tysięcy nowych miejsc w żłobkach w perspektywie czterech lat.

7. Równe płace. Wzorem Islandii zapewnimy równe płace za tę samą pracę bez względu na płeć. Od 2023 roku każde przedsiębiorstwo będzie musiało uzyskać Certyfikat Sprawiedliwych Płac, odnawiany co dwa lata. Będzie on wydawany przez audytorów z Państwowej Inspekcji Pracy. Otrzymają go tylko te firmy, w których nie będzie nieuzasadnionych różnic w wynagrodzeniach, wynikających wyłącznie z płci pracowników. Niespełnianie tych standardów będzie się wiązać z karą grzywny oraz brakiem możliwości uczestniczenia w zamówieniach publicznych.

8. Równa reprezentacja. Wprowadzimy parytet płci w Radzie Ministrów, zarządach powiatów, zarządach województw, zarządach dzielnic m.st. Warszawy oraz zarządach i radach nadzorczych spółek samorządowych i Skarbu Państwa.
 
9. Zagwarantowała że wprowadzimy takie zmiany wprawie, które zapewnią natychmiastową izolacje sprawcy przemocy domowej i edukację antyprzemocowa w szkołach  

10. Dość unikania alimentów. Alimenty będą ściągane jak podatki – po upływie roku zalegania będą traktowane z urzędu jako zaległości podatkowe. Ich egzekucją zajmie się administracja skarbowa.  Zniesiemy kryterium dochodowe warunkujące prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego.
 


opr. kat
foto: użyczone


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno