Od dziś koniec parkowania za 'złotówkę'
Od dziś nie zaparkujemy już za "złotówkę" w centrum Wałbrzycha. Jak tłumaczy prezydent, nie chodzi tu o wyciśnięcie z parkingów większych zysków a o uporządkowanie organizacji ruchu a nawet zachętę do rezygnacji z podróży samochodem.

 
 
Teoretycznie ceny się nie zmieniają, ponieważ nadal opłata za godzinę postoju w strefie I wynosić będzie 3 zł. Nie będzie natomiast możliwości zaparkowania "na chwilę" i zapłaty 1 zł za 20 minut postoju.
 
- W mieście powstały strefy o różnym naliczaniu. Nie ma uzasadnienia aby jeden obszar był traktowany inaczej. Pamiętajmy też, że wpływy mają pokryć koszty utrzymania tych miejsc parkingowych - tłuamczy prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.
 
Wprowadzając minimalną opłatę liczono, że będzie większa rotacja pojazdów, zwłaszcza wśród kierowców, którzy faktycznie potrzebują zaparkować tylko na chwilę. Pojawiają się jednak głosy, że wiele osób nadużywa tej możliwości i kupując bilet za złotówkę na 20 minut, zostawiali auta na znacznie dłuzej licząc, że  uda się im uniknąć kontroli. Radni z Prawa i Sprawiedliwości zarzucali natomiast, że w ten sposób miasto chce wzbogacić się kosztem mieszkańców.
 
- Powszechny w Polsce i Europie wzrost cen biletów parkingowych nie służy zbieraniu większych opłat ale ma zachęcic ludzi do skorzystania z transportu publicznego, który rozwija się i będzie coraz lepszy - twierdzi Roman Szełemej.
 
Zarząd Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu wyliczył, że po zlikwidowaniu stawki 1 zł za 20 minut parkowania wpływy do budżetu zwiększą się o około 100 tysięcy złotych. Rada Miejska przyjęła uchwałę 15 głosami za i przy 3 głosach sprzeciwu.

UWAGA KIEROWCY!!!
Przypominamy główne zasady korzystania z miejsc postojowych na płatnych placach parkingowych oraz parkometrów:
- korzystać z informacji znajdujących się na parkometrze, informacjach zawierających cennik, zasady korzystania z parkometru itp.,
- bilet parkingowy jest ważny w strefie na którą został wykupiony,
- posiadać bilon - parkomat nie wydaje reszty,
- planować czas postoju - 1 godz. lub inny dowolny czas postoju,
- wydrukowany bilet umieścić za szybą samochodu w widocznym miejscu, w sposób umożliwiający odczytanie przez kontrolera strefy postoju wykupionego czasu za postój,
 
Płatne Miejsca Postojowe nadzorowane są przez upoważnionych pracowników ZDKiUM, którzy są uprawnieni do wypisywania opłat dodatkowych za brak ważnego biletu parkingowego. Opłata dodatkowa za brak ważnego biletu wynosi 30,00 zł w przypadku, gdy opłata zostanie uiszczona w terminie 7 dni od daty wystawienia raportu - wezwania do zapłaty, a 50,00 zł w przypadku, gdy opłata zostanie uiszczona po upływie po 7 dniu od daty wystawienia raportu - wezwania do zapłaty. Informujemy, że każdy pojazd bez ważnego biletu parkingowego jest udokumentowany fotograficznie. Oosoby niepełnosprawne w Strefach Płatnego Parkowania mogą korzystać z oznaczonych miejsc bezpłatnie do 1 godziny. Po zatrzymaniu pojazdu poza wyznaczonymi miejscami dla osób niepełnosprawnych należy uiścić opłatę na ogólnych zasadach.
 
W przypadku dodatkowych pytań prosimy o:
- korzystanie ze strony internetowej www.zdkium.walbrzych.pl,
- kontakt telefoniczny: 074-641-44-19; 074-641-44-00
- kontakt osobisty: ul. Matejki 1, pokój nr 9, w godz.:
- 7.30 – 15.30 - poniedziałek, środa, czwartek,
- 7.30 – 16.30 - wtorek,
- 7.30 – 14.30 - piątek.
 
plr
foto: ilustracyjne


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno