Akcja ratunkowa w kopalni w Słupcu

Człowiek przygnieciony przez głaz i pożar maszyny górniczej - ten niefortunny splot zdarzeń to na szczęście tylko scenariusz ćwiczeń strażackich, które mają potwierdzić, że służby są gotowe do działań na terenach górniczych.

Wyświetl galerię 1/8
Na terenie należącej do KSS Bartnica Kopalni Gabra w Nowej Rudzie - Słupcu odbyły się ćwiczenia strażackie. Strażacy z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej ze Słupca, Drogosławia, Woliborza i Ścinawki, pod okiem kolegów z Państwowej Straży Pożarnej, mieli do wykonania niełatwe zadania.
 
- Musieli uratować człowieka, któremu wielki głaz przygniótł nogi oraz ugasić pożar maszyny górniczej, który w dodatku wybuchł tuż obok kopalnianej stacji paliw - mówi mł. bryg. Rafał Chorzewski, dowódca Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Rudzie.
 
 
Strażacy ochotnicy bardzo sprawnie poradzili sobie z wyzwaniami. Skutecznie „uratowali” przygniecioną głazem, symulującą człowieka kukłę. A trzeba podkreślić, że w przypadku rzeczywistej akcji, strażacy mają tylko 10 minut na wydobycie przygniecionego głazem człowieka, bo w dłuższym czasie w organizmie poszkodowanego może dojść do bardzo niebezpiecznych zmian chorobowych.
Natomiast przed rozpoczęciem właściwej akcji gaszenia płonącej na terenie kopalni KSS Bartnica maszyny górniczej, strażacy odgrodzili objęty ogniem pojazd od pobliskiej stacji paliw kurtyną wodną. A sfingowany pożar ujarzmili specjalną pianą.
 
- Świetnie się spisali! Kurtyna wodna zapobiegła bowiem rozprzestrzenieniu się ognia na stację paliw, a użyta piana zniwelowała możliwość wybuchu. Taka wiedza, sprawność i umiejętności strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych są dla państwowej straży niezwykle ważne. Nie wyobrażamy sobie bowiem skutecznego niesienia pomocy bez wsparcia OSP. Jako państwowa straż mamy pod sobą duży teren, a zdarzenia są liczne. Wiele akcji ratowniczych nie powiodłoby się bez pomocy OSP - podkreśla Rafał Chorzewski.
 
 
Pomysł przeprowadzenia manewrów na terenie należącej do KSS Bartnica Kopalni Gabra w Nowej Rudzie - Słupcu wyszedł od samych strażaków. Jednostka OSP w Słupcu pozyskała bowiem nowoczesny sprzęt do ratowania ludzi przysypanych gruzem, przygniecionych kamieniami itp. I choć w kopalni od co najmniej 20 lat nie było żadnego takiego wypadku, to teren kopalnianego wyrobiska wydał się strażakom najbardziej naturalnym miejscem do sprawdzenia nowego sprzętu. Chcieli też przeprowadzić ćwiczenia z gaszenia pożarów dużych, górniczych maszyn. Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy, do których należy koplnia, przyklasnęły pomysłowi.
 
- Choć nie pamiętam na terenie kopalni ani takiego wypadku, ani pożaru, a pracuję już ponad 20 lat, to zawsze warto dmuchać na zimne. Dzięki takim ćwiczeniom strażacy rozpoznają także teren kopalni, możliwości dojazdu itp. W razie, odpukać, rzeczywistej akcji, będą wiedzieli jak skutecznie działać na tym obszarze - podkreśla Lesław Kowalczyk, Dyrektor Techniki Górniczej w KSS Bartnica.
 
 
Przeprowadzone manewry pomogły też strażakom w nabyciu większych umiejętności w skutecznym niesieniu pomoc również poza terenem kopalni.
 
opr.plr
foto: użyczone
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno