Maski z zaklętą historią Pod Atlantami

„Szkło tworzy się z ognia, a papier w ogniu ginie” Co łączy te dwie materie? Osoba Rafała Werszlera, który ukończył wydział szkła artystycznego, ale obecnie tworzy sztukę z papieru. W Galerii Biblioteki Pod Atlantami można zobaczyć wystawę jego prac.

Wystawa obejmuje kilkanaście masek (przygotowanie jednej zajmuje około miesiąca). Każda z nich , jak mówi sam autor – nosi w sobie historię danego czasu, ponieważ wykonane są z codziennych gazet. 
 
- Faktycznie, kończyłem Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu (wydział szkła artystycznego). Szkło artystyczne jest materią, która przekształca się w ogniu  i w nim powstaje. Natomiast papier w tym ogniu ginie, ale jest w moim wykonaniu formą przestrzenną. Tutaj akurat pokazuje maski. Wystawa nazywa się „Face To Face” i są to maski stworzone splotami z papieru. - mówi artysta, Rafał Werszler.
 
Z daleka maski wyglądają, jak wykonane z wikliny.
 
- Bardzo wiele osób porównuje to z wikliną. Jednak zupełnie bym tego nie porównywał. To jest technika całkiem inna. To jest tkacka  technika splotu i właściwie tka się papierem. W wikilinie trzeba dokładać gałązkę do gałązki, a tutaj ten papier jest jakby jednym ciągiem, tak jak jedna nić.  - mówi artysta, Rafał Werszler.
 
Każda maska jest inna i ma inny wyraz twarzy. Skąd pomysł na tego rodzaju sztukę?
 
- Maluje portrety i rysuje. Ludzie twarze są we mnie od dawien dawna. Tutaj wyszły one bardziej w formie ekspresyjnej, wizualizacji, osób, które mają oddziaływać. Maski raczej nie powstają na wzór kogoś, bardziej na wzór jakichś cech charakterologicznych. - mówi artysta, Rafał Werszler.
 
Wystawę można oglądać do 18 października w Galerii Biblioteki Pod Atlantami.
 
red
foto: WTV
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno