Czas na murale

Murale tworzone przez artystów i zwykłych mieszkańców pojawią się wkrótce w naszym mieście. Będą ozdobą podwórek, które dotychczas, delikatnie mówiąc do najpiękniejszych nie należały.

Pomysł na ozdobienie Wałbrzycha muralami zrodził się podczas wystawy prac wrocławskiego artysty Mariusza Mikołajka w Starej Kopalni.
 
- Wówcza zaczęliśmy snuć pewne marzenia, że pan Mikołajek coraz częściej bywa w Wałbrzychu, coraz bardziej lubi i docenia to miasto. Zauważył, że mamy wiele miejsc, w których można taką inicjatywę przeprowadzić - mówi Paweł Ludwiczak, kierownik działu wystaw w Starej Kopalni.
 
Pomysłodawcy całkiem sprawnie przeszli od pomysłu do czynu a realizacja projektu jest możliwa dzięki wsparciu Biura Rewitalizacji Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu, które rozpisało konkurs i przekazało środki na ten cel z budżetu miasta.
 
- Mają powstać murale o konkretnych tematach, które chcemy realizować razem z wałbrzyszanami. Dotyczy to na razie dwóch podwórek - przy ul. Aptekarskiej i przy ul. Zajączka - mówi Mariusz Mikołajek, artysta z Wrocławia, który nadzoruje cały projekt.
 
 
Przy ul. Aptekarskiej pojawi się wiele różnych elementów, między innymi na motywach twórczości Gaudiego.  Największy z malunków natomiast będzie wspomnieniem tradycji górniczych oraz planu zdjęciowego pewnego znanego filmu.
 
- Będzie tu kadr z filmu Sztuczki. Tutaj naprzeciwko była kręcona scena, w której mężczyzna wypuszczał gołębie i własnie do tego nawiązywał będzie nasz mural. Górnicy natomiast będą pokazani w bardzo wesoły sposób, ponieważ namalujemy scenę z tradycyjnego ślubu górniczego. Kiedyś była to bardzo popularna tradycja a teraz młode pokolenie już tego nie zobaczy. Dla mnie jest to bardzo ważne bo projekt powstaje na podstawie zdjęć moich rodziców, którzy już nie żyją - mówi Małgorzata Rzempowska-Skóra, artystka z Wałbrzycha odpowiedzialna za mural przy ul. Aptekarskiej.
 
 
Nieco wyżej, również przy ul. Aptekarskiej pomalowane zostaną mury wokół placu zabaw i pojawią się ozdoby ceramiczne wykonane przez mieszkańców i dzieci z okolicznych szkół.
 
- Już odbyły się warsztaty w Starej Kopalni, wzięły w nich udział dzieci z tego podwórka oraz z pobliskiej szkoły. W sumie około trzynaścioro uczestników przygotowywało ceramiczne ozdoby do tej części podwórka - mówi Mariusz Mikołajek.
 
 
Drugi mural, który powstaje przy ul. Zajączka będzie wielkim portretem wałbrzyskich zwierząt. Zdjęcia swoich pupuli wysyłają mieszkańcy za pośrednictwem mediów społecznościowych . Po ogłoszeniu akcji oprócz setek zdjęć zwierząt pojawiły się też głosy mieszkańców, którzy twierdzą, że murale powinny powstać w miejscach bardziej widocznych a nie schowane w podwórkach, które nie są chlubą Wałbrzycha. To jednak jest celowe działanie pomysłodawców.
 
- One będą widoczne. Mi się podoba w tym projekcie to, że włączą się do niego ludzie a potem nie będą się bali przechodzić przez pewne miejsca a to jest bardzo potrzebne w Wałbrzychu. Wiem, że niektórzy narzekają, że to będzie trochę schowane ale jak się wszyscy o nich dowiedzą to przyjdą sami by je zobaczyć i mam nadzieję, że docelowo powstanie taka mapa murali na podwórkach - mówi Małgorzata Rzempowska-Skóra.
 
 
- To jest taka nasza idea aby spotykać się ze sobą w obszarze sztuki, budować relacje, które będą stwarzać nową jakość życia w miejscach, w których żyjemy. Wspólnie z miejszkańcami chcemy przemieniać te miejsca, które są czasami brudne i zaniedbane. Trochę je odremontujemy a potem wchodzimy w kolor i formę. Te miejsca stają się lepsze nie tylko dla mieszkańców ale zaczynają żyć jako atrakcje turystyczne, tak było we Wrocławiu przy ul. Roosevelta - dodaje Mikołajek.
 
A co o tym pomyśle sądzą mieszkańcy zmieniających się podwórek?
 
- To jest bardzo dobra inicjatywa, dobrze że w końcu za coś się biorą w tym Wałbrzychu. Jak przyjechałem tu w 1953 roku to było co było a teraz wiele zastrupiałych budynków jest wyburzanych, tworzy się ciekawe place. Jeszcze tylko tutaj przydałoby się te kilka budynków wyremontować bo stoją takie strupy między ładnymi kamienicami ale mam nadzieję, że się to jakoś wyrówna - mówi mieszkaniec Wałbrzycha, który przyniósł zdjęcie swojego kota z nadzieją, że znajdzie się na muralu przy ul. Zajączka.
 
 
Część prac ma zostać wykonanych jeszcze w tym roku w zakresie, w jakim pozwoli na to pogoda. W niektórych miejscach wymagane są prace murarskie by przygotować ściany do malowania. Finalny efekt na dwóch wspomnianych podwórkach będziemy mogli podziwiać w przyszłym roku. Postępy można śledzić na stronie Budujemy Miasto Sztuki Wałbrzych na Facebooku.
 
 
plr
foto: P.Tokarski / użyczone
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno