Najlepsze projekty Budżetu Obywatelskiego 2020
Poznaliśmy pięć projektów wytypowanych przez wałbrzyszan do realizacji w przyszłym roku w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zobacz czy coś ciekawego powstanie w Twojej dzielnicy.
Wałbrzyszanie wybierali spośród 19 projektów, które przeszły weryfikację i spełniały wymogi plebiscytu. Łącznie oddano 6688 głosów co zdaniem organizatorów nie jest liczbą porywającą, biorąc pod uwagę, że obniżono próg wiekowy dla głosujących a oddać głos można było z dowolnego urządzenia podpiętego do Internetu.
 
- Musimy nad tym popracować w przyszłym roku. W uchwale jest głosowanie o charakterze elektronicznym i przy tym pozostaniemy ale być może trzeba będzie mocniej popracować nad akcją promocyjno-informacyjną - mówi Wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska.
 
Pierwsze pięć projektów z największą liczbą głosów zostanie zrealizowane w przyszłym roku. Będą to:
 
 
 
Zwycięski projekt otrzyma 620 tysięcy złotych. Jakie prace zostaną za tę kwotę wykonane?
 
- Myślę, że to będzie dobry początek do odbudowy całego stadionu. Jest tam wiele rzeczy do zrobienia, poza tymi które mamy w planie czyli bieżnię, siłownię, flowpark, tor wrotkowo-rowerowy i wiaty dla piłkarzy. Pozostaje jeszcze murawa piłkarska, boiska do koszykówki i siatkówki... to będzie prawdziwa perełka - zapowiada Michał Gnacy, również współtwórca projektu Flowparku na Piaskowej Górze.
 
- Ogromnie się cieszymy i jesteśmy natchnieni pozytywną energią. Kosztowało nas to wiele wysiłku ale potrafiliśmy się zmobilizować - dodaje Mateusz Rosiak, współtwórca projektu Flowpark na Piaskowej Górze.
 
Drugie miejsce zajął projekt, dzięki któremu wszyscy mieszkańcy regionu powinni poczuć się bezpieczniej, dotyczy bowiem zakupu specjalistycznego sprzętu ratowniczego dla jednostki OSP Wałbrzych za kwotę blisko 550 tysięcy złotych.
 
- Zyskaliśmy wsparcie w postaci ponad pół miliona złotych na zakup specjalistycznego pojazdu do prowadzenia działań poszukiwawczych, zarówno w terenie otwartym jak i w gruzowisku. Tylko z pozoru wygląda jak zwykły bus ale jest wyposażony w kilkadziesiąt jednostek sprzętu elektronicznego, bez którego ciężko jest prowadzić akcje poszukiwawcze - mówi Marcin Szewczak z Grupy Poszukiwawczo-Ratowiczniej OSP Wałbrzych.
 
W czołowiej piątce znalazł się także projekt proekologiczny z udziałem pszczół. Jak jego pomysłodawcy zamierzają wykorzystać przyznane ponad 611 tysięcy złotych? W mieście pojawi się aż 10 pasiek zamieszkałych przez pożyteczne pszczoły.
 
- Głównym celem jest wspomaganie środowiska w Wałbrzychu. Nasze pszczoły będą zapylać rośliny i produkować miód. Dodatkowo będziemy gromadzić informacje na temat tych pszczół i udostępniać dane na specjalnej stronie intenetowej - mówi Jakub Gadecki, pomysłodawca projektu BIO10 Pasieki Zielony Wałbrzych.
 
Łącznie w przyszłorocznym budżecie obywatelskim na realizację zwycięskich projektów miasto przeznaczy ponad 2 mln 900 tys. zł.
 
Zobacz relację video z finału WBO 2020:
 
plr
foto: Telewizja Wałbrzych
grafika: Urząd Miejski w Wałbrzychu
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno