Walka o frekwencję i pomoc niepełnosprawnym

Prezydent Wałbrzycha deklaruje, że służby miejskie będą podczas wyborów w stanie gotowości by pomagać osobom niepełnosprawnym w dotarciu do lokali wyborczych. Władzom Wałbrzycha zależy na jak największej frekwencji a ta dotychczas w naszym mieście nie była zbyt wysoka.

- Mobilizujemy wszystkich do udziału w głosowaniu, oczywiście nie wskazując preferencji wyborczych. Sam fakt wzięcia udziału uważamy za konstytucyjne prawo i obywatelski obowiązek - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
W poprzednich wyborach parlamentarnych do urn poszło około 45% wałbrzyszan a w dużych miastach frekwencja potrafi wunieść nawet powyżej 60%, dlatego prezydent rozważa wprowadzenie pewnego rodzaju nagrody lub podziękowania dla wałbrzyszan jeśli licznie odwiedzą lokale wyborcze.
 
- Trochę wzorem innych miast, które w celu mobilizacji oferują różne pakiety społeczne lub serie imprez sportowych czy rozrywkowych, zaproponujemy po przekroczeniu 55% lub 60% frekwencji zaproponujemy jakąś nagrodę. Może będą to karnety do miejskich instytucji, może jakaś inna forma ale dzisiaj zmierzamy w kierunku przekroczenia 50% bo byłoby to rzeczywiście ważne - zapowiada Roman Szełemej.
 
Podczas spotkań z mieszkańcami poszczególnych dzielnic wiele osób zwracało uwagę, że problem z głosowaniem mają osoby niepełnosprawne, które nie mają nikogo, kto mógłby pomóc im się dostać do lokalu wyborczego lub w ich dzielnicy nie ma lokalu dostosowanego do osób niepełnosprawnych. Miasto w tym roku chce wyjątkowo mocno wesprzeć takie osoby.
 
- Takich osób jest znacznie więcej niż by nam się wydawało. Wiele z nich po prostu nigdy nie głosuje, co jest absolutnie nie do zaakceptowania w dobie wind, podnośników, czy samochodów, którymi dowozimy codziennie osoby do domów seniora - twierdzi Szełemej.
 
Już teraz osoby niepełnosprawne mogą zgłaszać się do Straży Miejskiej i prosić o możliwość dowiezienia do wybranego lokalu wyborczego w dniu wyborów. Zgłoszenia można dokonywać telefonicznie pod numerem 986.
 
- Mamy w mieście 25 lokali dostosowanych dla osób niepełnosprawnych. Jeszcze tylko dzisiaj te osoby mogą zmienić swój obwód głosowania. Jeżeli u nich na dzielnicy nie ma wyznaczonego lokalu dla niepełnosprawnych, mogą przyjść dzisiaj osobiście lub przez pełnomocnika i zgłosić zamiar głosowania w innym obwodzie - tłumaczy Magdalena Janowska, kierownik Biura Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu.
 
Urzędnicy przypominają też o możliwości głosowania poza miejscem zamieszkania. Termin dopisywania się do list wyborców poza miejscem zamieszkania upływa dziś ale jeszcze do 11 października można w swojej gminie pobrać zaświadczenie, z którym można pójść zagłosować w dowolnej komisji zarówno w Polsce jak i za granicą.
 
plr
foto: P.Tokarski
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno