Ruszył remont dworca Wałbrzych Główny

Ruszył remont dworca Wałbrzych Główny. Prace mają potrwać do wiosny 2021 roku a ich koszt sięga 26 milionów złotych.

Oprócz dworca Wałbrzych Główny w tym samym czasie rozpoczynają się prace na czterech innych obiektach w Kątach Wrocławskich. Smolcu, Boguszowie-Gorcach i Imbramowicach. Jest to część projektu realizowanego przez PKP S.A. na skalę ogólnopolską.
 
- Do 2023 roku wyremontujemy lub zbudujemy od nowa 189 obiektów. Budżet całego projektu przekracza 1,5 mld zł. Są to środki zarówno z Unii Europejskiej, budżetu państwa jak i spółki PKP S.A. Dolny Ślask jest historycznie najbardziej rozwniętym kolejowo regionem Polski, dlatego stosunkowo tych inwestycji mamy tu najwięcej. W ramach tego gigantycznego programu zostanie wyremontowane 17 obiektów. Dotychczas oddaliśmy już 8 dworców a dziś w sposób symboliczny rozpoczynamy pracę na kolejnych pięciu obiektach - mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.
 
 
- Przez lata południe Dolnego Śląska było traktowane po macoszemu a my staramy się od czterech lat by nasz region, podobnie jak inne zaniedbane regiony, mógł liczyć na większe wsparcie - mówi Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
 
Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak przypomniał, że w ubiegłym tygodniu podpisano umowę na studium wykonalności Wrocławskiego Węzła Kolejowego, który docelowo ma służyć również podróżującym na południe naszego województwa.
 
- Tam jest zapis o uruchomieniu Dworca Świebodzkiego, który będzie służył południowi Dolnego Śląska a także zapisy o tym, że również z południa będzie można dojechać do portu lotniczego. Jest mowa o połączeniu naszych dolnośląskich kolei do kolei dużyh prędkości i Centralnego Portu Lotniczego. Wiele się dzieje jeżeli chodzi o kolej, infrastruktura się poprawia i wierzę głęboko, że coraz chętniej będziemy korzystali z tej infrastruktury - mówi wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.
 
 
Oprócz remontu budynku wybudowanego w 1867 roku przebudowane zostanie jego otoczenie. Znikną niektóre budynki kompleksu stacyjnego i pojawią się nowe miejsca parkingowe. Wewnąrz dworca po remoncie uruchomione będą odnowione toalety, kasy a także część przeznaczona na wynajem np. dla małych obiektów gastronomicznych. Cały dworzec będzie w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
wizualizacje: PKP S.A.
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno