Jak radzą sobie spółdzielnie socjalne?

W połowie 2018 roku pięć organizacji pozarządowych utworzyło trzy przedsiębiorstwa społeczne. Ile osób zatrudniają, czym się zajmują i jak radzą sobie na wałbrzyskim rynku pracy?

Przedsiębiorstwo społeczne, zwane też spółdzielnią socjalną to specyficzny rodzaj działalności gospodarczej. Czym wyróżnia się na tle innych przedsiębiorstw?
 
- To przede wszystkim firma, taka jakich wiele na rynku ale jest ona wrażliwa społecznie. W sposób powtarzalny, systemowy zajmuje się wsparciem osób, które pracują w tejże firmie. Także często ta firma oddziałuje na społeczność lokalną poprzez działania aktywujące, animacyjne. Na przykład mamy takie spotkania, na których budujemy domki czy szyjemy torby z mieszkańcami. To bardzo istotna wartość dodana - mówi Zenon Matuszko z Fundacji Rozwoju Ekonomii Społecznej.
 
 
Prezentowane na konferencji w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przedsiębiorstwa zajmują się bardzo różnymi działanościami. Spółdzielnia Nasze Wsparcie zajmuje się pomocą społeczną dla osób starszych, niepełnosprawnych będących pod opieką MOPS-u. Zielony Zakątek prowadzi prace porządkowe a Siódme Niebo zajmuje się krawiectwem.
 
- Obecnie w spółdzielni zatrudnionych jest pięć osób i przybywają następne, między innymi na stażu. Docelowo spółdzielnia w przyszłym roku ma liczyć około 15 osób - mówi Krzysztof Gołosz, prezes Spółdzielni Socjalnej Zielony Zakątek.
 
- My jesteśmy przedsiębiorstwem społecznym, które zatrudnia mamy z okolic Sobięcina, Nowego Miasta, czyli dzielnic rewitalizowanych. Pracują u nas panie, które nauczyły się zawodu krawcowa. Szyjemy bawełniane torby i worki, wpasowujemy się w klimat ekologii i odejścia od plastiku na rzecz toreb wielokrotnego użytku - mówi Dorota Batóg, prezes Spółdzielni Socjalnej Siódme Niebo.
 
 
Z powodu szczególnej roli w społeczeństwie spółdzielnie socjalne mogą liczyć na szerokie wsparcie systemowe.
 
- Są środki unijne przekazywane za pośrednictwem fundacji, mogą służyć na zakup sprzętu, takiego jak ten, który jest dzisiaj prezentowany. Są także unijne dopłaty do pensji przez rok. Jest możliwość dofinansowania składek ZUS-owskich z Urzędu Pracy bądź w przypadku osób niepełnosprawnych z PFRON-u - wymienia Zenon Matuszko.
 
Aby funkcjonować na lokalnym rynku firmy muszą się rozwijać. Zielony Zakątek niedawno kupił maszynę do rozdrabniania gałęzi podczas jesiennych prac porządkowych w parkach. Panie z Siódmego Nieba pracują na nowoczesnych maszynach do szycia a Nasze Wsparcie korzysta z najnowszego wyposażenia medycznego. Czy mimo to trudno jest im konkurować z innymi firmami?
 
- Jest trudno ale radzą sobie. Potrzebują jednak wsparcia. Na dwadzieścia zatrudnionych osób wymagane jest czterdzieści kolejnych, które pomagają w funkcjonowaniu w różnych momentach. Samotne mamy potrzebują na przykłąd wsparcia z MOPS-u. Są różne sprawy od dobrego słowa aż po pomoc w rozmowie z komornikiem - mówi Zenon Matuszko.
 
- Chcemy się rozwijać, zakupić samochód tzw. brygadówkę - siedmioosobowy pojazd z pojemną paką. Zastanawiamy się także nad zakupem ciągnika wielofunkcyjnego z pługiem, kosiarką i szczotką - mówi Krzysztof Gołosz.
 
 
- Nie jest to łatwe, ponieważ rynek wymaga konkurencyjności pod każdym względem. Staramy się dorównać temu rynkowi. Nasze panie są doświadczone w szyciu, w pozyskiwaniu klientów. Udaje nam się, małymi kroczkami, cały czas do przodu - twierdzi Dorota Batóg.
 
Założenie spółdzielni socjalnej jest trudniejsze niż zwykłego przedsiębiorstwa, przede wszystkim z powodu większej liczby formalności potrzebnych do załatwienia. Wsparcie w tym zakresie świadczą specjalne fundacje i stowarzyszenia, gdzie powinni zgłaszać się wszyscy chętni do prowadzenia tego typu działalności.
 
plr
foto: P.Tokarski
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno