Menu

Wałbrzyska historia polskiej Noblistki

"Olga Tokarczuk" to dziś prawdopodobnie najcześciej wyszukiwane hasło w Internecie. Najbardziej prestiżowa nagroda - literacki Nobel za 2018 rok przypadła polskiej autorce. Z tej okazji przypominamy o jej bliskich związkach z Wałbrzychem i naszym regionem.

Wałbrzyska historia polskiej Noblistki
Wałbrzyski wątek historii Olgi Tokarczuk zaczyna się stosunkowo późno, ponieważ idąc za głosem serca przeprowadziła się tu mając ponad 20 lat. Dwa lata temu tak wspominała swoje pierwsze wrażenia z naszego miasta:
 
- Pierwszy raz widziałam Wałbrzych na początku lat 80. z okien pociągu. Miałam wówczas 20 lat, byłam punkiem i jechałam na festiwal do Lubania. Wałbrzych mnie zachwycił, bo przypominał Liverpool lub Manchester. Z jednej strony osiedla domków jednorodzinnych, a z drugiej kopalnie i zakłady przemysłowe. Po skończeniu studiów w Warszawie zakochałam się w facecie z Wałbrzycha i tak tutaj trafiłam. Na mieszkanie we Wrocławiu nie było nas wówczas stać, więc zamieszkaliśmy w dużym mieszkaniu babci mojego męża na wałbrzyskiej Piaskowej Górze - mówiła podczas odbierania tytułu Zasłużony dla miasta Wałbrzycha w 2016 roku.
 
 
Pierwszą pracę w naszym mieście znalazła w poradni zdrowia psychicznego. Było to związane bezpośrednio z wcześniej ukończonym kierunkiem studiów na Uniwersytecie Warszawskim. W naszym mieście spędziła dekadę.
 
- Mieszkałam w Wałbrzychu w sumie jakieś 10 lat. To był bardzo intensywny czas, pamięć człowieka młodego jest inna niż człowieka starszego. Pobyt w Wałbrzychu był dla mnie bardzo kształtujący. Dzisiaj nie poznaję niektórych miejsc, bo są zmienione na lepsze. Wałbrzych wypiękniał, wynowocześniał - mówiła Olga Tokarczuk podczas spotkania z czytelnikami w Bibliotece pod Atlantami w grudniu 2016 roku.
 
 
W międzyczasie ujawnił się jej literacki talent. Kolejne powieści zyskiwały coraz większy rozgłos. Najpierw docenione lokalnie (nagrody na Wałbrzyskich Ścieżkach Literackich w 1988 i 1990 roku), później na skalę ogólnopolską (m.in. Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", dwukrotnie nagroda Nike) aż w końcy pojawiły się sukcesy na skalę międzynarodową (The Man Booker International Prize).
 
Wałbrzych docenił Olgę Tokarczuk już w 2014 roku mianując ją Ambasadorką Wałbrzycha, wyróżnieniem przyznawanym osobom, które urodziły się lub mieszkały w Wałbrzychu i są jego wizytówką.
 
- Bardzo wiele rzeczy, które przeżyłam w Wałbrzychu jakoś mnie nasączyło i w jakimś sensie uważam się cały czas za wałbrzyszankę - mówiła podczas Gali Ambasadorów Olga Tokarczuk.
 
 
 
Rok później Olga Tokarczuk organizuje po raz pierwszy Festiwal Góry Literatury w Nowej Rudzie, imprezę literacką, która swoim zasięgiem obejmuje już także Wałbrzych (w tym roku spotkania z pisarzami i krytykami odbyły się w Zamku Książ).
 
W 2016 roku pojawia się inicjatywa wyróżnienia Olgi Tokarczuk tytułem "Zasłużony dla miasta Wałbrzycha". Idei tej nie popierają ówcześni radni z Prawa i Sprawiedliwości i wychodzą z sali podczas oficjalnego wręczenia tytułu. Według nich Olga Tokarczuk w swoich książkach i wypowiedziach szkalowała i obrażała Polaków.
 
O tym, że była typowana do ubiegłorocznej Nagrody Nobla mówiło się już od dawna. Po skandalu, jaki miał miejsce w Akademii Szwedzkiej powstała inicjatywa wręcznienia "Alternatywnego Nobla" i wówczas wymieniano ją pośród 46 innych kandydatów. Po głosowaniu internautów nie znalazła się jednak w finałowej trójce a nagroda przypadła wówczas Maryse Condé z Gwadelupy.
 
Akademia postanowiła jednak w tym roku nadrobić zaległości a finał tej historii to prawdopodobnie najszęśliwsze zakończenie, jakie mogło napisać życie dla naszej autorki. Pisarka decyzję akademii podsumowała jednak wyjątkowo skromnie jak na literata:
 
 
plr
foto: archiwum
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4

Komentarze

AVA (13 października 2019 23:25)
Cytuję użytkownika: Dariusz
Cytuję użytkownika: AVA
Cytuję użytkownika: Dariusz
Cytuję użytkownika: AVA
Cytuję użytkownika: Dariusz
Cytuję użytkownika: AVA
Cytuję użytkownika: Dariusz
Cytuję użytkownika: AVA
Cytuję użytkownika: Dariusz
Cytuję użytkownika: TPPT
Cytuję użytkownika: Dariusz
Cytuję użytkownika: Lola
Cytuję użytkownika: Polak
Cytuję użytkownika: Lola
Mamy Tokarczuk z której jesteśmy dumni :)Mamy też Joannę Bator ,której też życzymy Nobla :)
Pamiętam Bator z podstawówki.Liściki na przerwach.Pierwsze miłosne uczucia...Nie mam zamiaru tego tematu rozwijać.Skoro różniła nas różnica przynależności do dwóch odrębnych narodów,to dlaczego mam się cieszyć z sukcesu Tokarczuk?.Jako dzieciak nie wiedziałem że ,,macając,, tabu dziewcząt z tamtych lat,dotykam coś co będzie mnie niszczyło jako Polaka?
Przynależę do narodu polskiego ,tak samo jak Tokarczuk i Bator :)
Tylko dokumentami a nie duszą!!
A kim ty hitlerowski gnoju jesteś, żeby określać kto jest a,kto nie jest Polakiem ,nikt ci wnuczku szmalcownika , ani tej całej neonazistowskiej swołoczy nie dał takiego prawa.Prawda boli i ma boleć, i żadne wasze hejty i wyzwiska tego nie zmienią.Jedynie co możesz śmieciu ,to sobie poujadać w internecie,i strzelić szkopa w hełm bo jak widać masz katolsko-nacjonalistyczne wzdęcia i bije ci na ten jeden zwój co go posiadasz by nie srać na dywan,przegrywie życiowy.
AVA alkoholiczko.Spadaj sflaczała szmato bo przydepnę!
O widzę że mnie kato-naziol oenerowski zaszczycił pamięcią, niestety ten TPPT to nie ja bo ja używam znaków interpunkcyjnych (takie trudne polskie słowo hitlerowcu), ale dobrze człowiek pisze to hilerowskie ścierwo trzeba tępić , twój bezsilny kwik jest muzyką dla moich uszu, no poujadaj sobie jeszcze, tylko tyle możesz, no jeszcze ew. wypić buraka i zwalić konia, marząc o swoim ONR-Führerze, no jak zagadałeś ,umówiłeś się już czy dale trzepiesz kapucyna???
Alkoholiczko.Lecz się na hemoroidy mózgu.Sama żłopiesz buraki z kim popadnie.
Alkoholiczka to twoja stara była, a ty to po po niej przejąłeś, musiałem trafić bo zabolało, jak widać sam chlasz buraki z kim popadnie, no jak to jest z tą twoją ukrytą miłością ,umówiłeś się już z tym swoim Parteileiterem, jeżeli nie to zrób to koniecznie, bo zrobisz loda o którym zawsze marzysz(to się przewija we wszystkich twoich wpisach nic, tylko odbyty , robienie loda i obrzezane kutasy), a przy okazji nabijesz punktów w dowództwie , jak to mówią przyjemne z pożytecznym.
Lecz się na dupę flaku z porodówki bo na ten twój lewacki łeb,nic już ci nie pomoże.Wiem co cię prostytutko boli.Jesteś już tak zajechana ,,rudą,, i jabolami że mordą straszysz w biały dzień.Nie ma amatora na twoje padliną śmierdzące cielsko.Lepiej się jebnij z dziesiątego piętra,ulżysz społeczeństwu.
Trafiłem celnie bo widać zabolało,skoro tak bluznął.Zajechana to twoja stara była,jak łoiła buraki.Takie skończone nazistowskie ścierwo nie jest w stanie mnie obrazić i no i jak zwykle, odwołanie do dupy , ja rozumiem że jesteś zakręcony w temacie odbytów i kutasów(zwłaszcza obrzezanych) nie kryj się z tym Dariuszku idź za głosem serca, albo może raczej odbytu, jak zaczniesz robić laskę to na pewno się życiowo spełnisz, a jak będziesz wystarczająco dobry to może też jakieś profity za tym pójdą.
Dobrze dziwko o tobie pisali.Michnik zrył ten twój durny łeb do tego stopnia,że zaczęłaś chlać z kim popadnie i gdzie popadnie.Do tego nigdy urodą nie grzeszyłaś więc dupsko nadstawiałaś każdemu kto chciał.Teraz parówo masz problem.Musisz się sama po pijanemu zaspokajać.Mam troszkę info o tobie.Więc nie skacz bo ci żyłka w dupie pęknie.Na koniec.To ty masz obsesję pisania o zboczonym seksie.To wynik chlania ,,buraków,, i rżnięcia się z menelami.
BUUUCHHHAAA!!!!! Góóówno wiesz hitlerowcu,masz szczęście że cię znaleźli bo by do tej pory pies cię w kondomie ;) (trudne polskie słowo, zobacz jak się pisze poprawnie),po śmietniku ciągał wnuczku szmalcownika .
Wiem więcej alkoholiczko niż się tobie wydaje.Mam kilku znajomych wiedzących to i owo.Lepiej stul wary bo stanie się o tobie głośno.W negatywnym tego słowa znaczeniu!
No smutny hitlerowcu napiszę ci to jeszcze raz gówno wiesz. A co do tych znajomych którymi tak się chwalisz to są to na 100% Renia Rączkowska którą co wieczór męczysz flaka, i Flacha Burakowska z którą się ciągle całujesz. No czekam na twoje rewelacje.
podróżnik (11 października 2019 20:00)
Komitet noblowski jest do cna skompromitowany.. nagradzał komunistów typu Dario Fo czy J Saramago czy też naszą stalinistkę Szymborską kilku faszystów przed wojną więc nie dziwota że pieca Miloszewicza ją dostał...Ten nowy noblista Handke wychwala zbrodniarzy a ta ,, literatka" wyzywa nas od zbrodniarzy. Od dziś bezkarnie, zakład? Tak to potomkowie sojuszników Hitlera ze Szwecji zrobili sobie kabaret naszym kosztem. Mnie jednak śmieszy to że laureatka i większości ludzi myśli że to na poważnie.
Święta Greta (11 października 2019 19:15)
Nieszczęścia chodzą parami. Wałęsa, Tokarczuk. W 100% ten sam poziom. Nagroda Nobla z jej podmienionym, lewackim jury w ogóle w zeszłym roku nie została nikomu przyynana bo ci barbarzyńcy oburzyli nawet spokojnych zwykle Szwedów .To nic nie warte wzajemne lizodupstwo i wzajemne nagradzanie zamkniętego towarzycha.Teraz Tokarczuk ma koncesję na dalsze publiczne i nic jej nie zrobią. Będzie obrażać i gadać głupoty mimo że nie jest historyczką. Spokojnie.Przeżyliśmy Hitlera, Stalina-i to przeżyjem
Jacek (11 października 2019 19:05)
Cytuję użytkownika: Jarek Kwaczor
Cytuję użytkownika: Jacek
Niepotrzebnie upolitycznia się tą sprawę. Fakty są takie, że pani Tokarczuk podobnie jak inny noblista pan Grass publicznie oskarżają Polaków o mordowanie Żydów.Mi osobiście się to nie podoba im mam prawo to komentować w taki a nie inny sposób.Polska to wolny kraj.
Zgadzam się z tobą co do upolitycznienia tej sprawy.Prawda jest taka,że nie są to jakieś gołosłowne oskarżenia, ale fakty:pogrom w Jedwabnem w 1941 czy w Kielcach w 1946 czy we Lwowie w 1918 czy np. w Przytyku w 1936 czy w Radziłowie w 1941 przeprowadzili nie jacyś tam mityczni kosmici,komuniści,agenci Gestapo ale nasi "wspaniali" rodacy, podobnie jak nikt zdrowy na umyśle nie może negować ani szmalcownictwa,ani np. donosicielstwa do Gestapo, taka jest prawda i żadne wrzaski tego nie zmienią.
Jeśli chodzi o Jedwabne jak i inne miejsca o których piszesz , to tylko ekshumacje pozwoliłyby na odpowiedź na pytanie kto tam zginął i w jaki sposób. Niestety na to nie godzi się strona izraelska.Kolaboracja z Niemcami dotyczyła obywateli wszystkich nacji. W Polsce w czasie wojny AK na takich ludzi wydawała wyroki.
Kuciapa (11 października 2019 17:08)
Zadna historia a krotki epizod z przymusu przezyla w tej dziurze a pozniej jak kazdy normalny czlowiek zje..ła z tej wiochy dla umierajacych. Nikt majacy ambicje nie mieszka na tym zadupiu.
Dariusz (11 października 2019 16:57)
Cytuję użytkownika: AVA
Cytuję użytkownika: Dariusz
Cytuję użytkownika: AVA
Cytuję użytkownika: Dariusz
Cytuję użytkownika: AVA
Cytuję użytkownika: Dariusz
Cytuję użytkownika: AVA
Cytuję użytkownika: Dariusz
Cytuję użytkownika: TPPT
Cytuję użytkownika: Dariusz
Cytuję użytkownika: Lola
Cytuję użytkownika: Polak
Cytuję użytkownika: Lola
Mamy Tokarczuk z której jesteśmy dumni :)Mamy też Joannę Bator ,której też życzymy Nobla :)
Pamiętam Bator z podstawówki.Liściki na przerwach.Pierwsze miłosne uczucia...Nie mam zamiaru tego tematu rozwijać.Skoro różniła nas różnica przynależności do dwóch odrębnych narodów,to dlaczego mam się cieszyć z sukcesu Tokarczuk?.Jako dzieciak nie wiedziałem że ,,macając,, tabu dziewcząt z tamtych lat,dotykam coś co będzie mnie niszczyło jako Polaka?
Przynależę do narodu polskiego ,tak samo jak Tokarczuk i Bator :)
Tylko dokumentami a nie duszą!!
A kim ty hitlerowski gnoju jesteś, żeby określać kto jest a,kto nie jest Polakiem ,nikt ci wnuczku szmalcownika , ani tej całej neonazistowskiej swołoczy nie dał takiego prawa.Prawda boli i ma boleć, i żadne wasze hejty i wyzwiska tego nie zmienią.Jedynie co możesz śmieciu ,to sobie poujadać w internecie,i strzelić szkopa w hełm bo jak widać masz katolsko-nacjonalistyczne wzdęcia i bije ci na ten jeden zwój co go posiadasz by nie srać na dywan,przegrywie życiowy.
AVA alkoholiczko.Spadaj sflaczała szmato bo przydepnę!
O widzę że mnie kato-naziol oenerowski zaszczycił pamięcią, niestety ten TPPT to nie ja bo ja używam znaków interpunkcyjnych (takie trudne polskie słowo hitlerowcu), ale dobrze człowiek pisze to hilerowskie ścierwo trzeba tępić , twój bezsilny kwik jest muzyką dla moich uszu, no poujadaj sobie jeszcze, tylko tyle możesz, no jeszcze ew. wypić buraka i zwalić konia, marząc o swoim ONR-Führerze, no jak zagadałeś ,umówiłeś się już czy dale trzepiesz kapucyna???
Alkoholiczko.Lecz się na hemoroidy mózgu.Sama żłopiesz buraki z kim popadnie.
Alkoholiczka to twoja stara była, a ty to po po niej przejąłeś, musiałem trafić bo zabolało, jak widać sam chlasz buraki z kim popadnie, no jak to jest z tą twoją ukrytą miłością ,umówiłeś się już z tym swoim Parteileiterem, jeżeli nie to zrób to koniecznie, bo zrobisz loda o którym zawsze marzysz(to się przewija we wszystkich twoich wpisach nic, tylko odbyty , robienie loda i obrzezane kutasy), a przy okazji nabijesz punktów w dowództwie , jak to mówią przyjemne z pożytecznym.
Lecz się na dupę flaku z porodówki bo na ten twój lewacki łeb,nic już ci nie pomoże.Wiem co cię prostytutko boli.Jesteś już tak zajechana ,,rudą,, i jabolami że mordą straszysz w biały dzień.Nie ma amatora na twoje padliną śmierdzące cielsko.Lepiej się jebnij z dziesiątego piętra,ulżysz społeczeństwu.
Trafiłem celnie bo widać zabolało,skoro tak bluznął.Zajechana to twoja stara była,jak łoiła buraki.Takie skończone nazistowskie ścierwo nie jest w stanie mnie obrazić i no i jak zwykle, odwołanie do dupy , ja rozumiem że jesteś zakręcony w temacie odbytów i kutasów(zwłaszcza obrzezanych) nie kryj się z tym Dariuszku idź za głosem serca, albo może raczej odbytu, jak zaczniesz robić laskę to na pewno się życiowo spełnisz, a jak będziesz wystarczająco dobry to może też jakieś profity za tym pójdą.
Dobrze dziwko o tobie pisali.Michnik zrył ten twój durny łeb do tego stopnia,że zaczęłaś chlać z kim popadnie i gdzie popadnie.Do tego nigdy urodą nie grzeszyłaś więc dupsko nadstawiałaś każdemu kto chciał.Teraz parówo masz problem.Musisz się sama po pijanemu zaspokajać.Mam troszkę info o tobie.Więc nie skacz bo ci żyłka w dupie pęknie.Na koniec.To ty masz obsesję pisania o zboczonym seksie.To wynik chlania ,,buraków,, i rżnięcia się z menelami.
BUUUCHHHAAA!!!!! Góóówno wiesz hitlerowcu,masz szczęście że cię znaleźli bo by do tej pory pies cię w kondomie ;) (trudne polskie słowo, zobacz jak się pisze poprawnie),po śmietniku ciągał wnuczku szmalcownika .
Wiem więcej alkoholiczko niż się tobie wydaje.Mam kilku znajomych wiedzących to i owo.Lepiej stul wary bo stanie się o tobie głośno.W negatywnym tego słowa znaczeniu!
AVA (11 października 2019 16:50)
Cytuję użytkownika: Dariusz
Cytuję użytkownika: AVA
Cytuję użytkownika: Dariusz
Cytuję użytkownika: AVA
Cytuję użytkownika: Dariusz
Cytuję użytkownika: AVA
Cytuję użytkownika: Dariusz
Cytuję użytkownika: TPPT
Cytuję użytkownika: Dariusz
Cytuję użytkownika: Lola
Cytuję użytkownika: Polak
Cytuję użytkownika: Lola
Mamy Tokarczuk z której jesteśmy dumni :)Mamy też Joannę Bator ,której też życzymy Nobla :)
Pamiętam Bator z podstawówki.Liściki na przerwach.Pierwsze miłosne uczucia...Nie mam zamiaru tego tematu rozwijać.Skoro różniła nas różnica przynależności do dwóch odrębnych narodów,to dlaczego mam się cieszyć z sukcesu Tokarczuk?.Jako dzieciak nie wiedziałem że ,,macając,, tabu dziewcząt z tamtych lat,dotykam coś co będzie mnie niszczyło jako Polaka?
Przynależę do narodu polskiego ,tak samo jak Tokarczuk i Bator :)
Tylko dokumentami a nie duszą!!
A kim ty hitlerowski gnoju jesteś, żeby określać kto jest a,kto nie jest Polakiem ,nikt ci wnuczku szmalcownika , ani tej całej neonazistowskiej swołoczy nie dał takiego prawa.Prawda boli i ma boleć, i żadne wasze hejty i wyzwiska tego nie zmienią.Jedynie co możesz śmieciu ,to sobie poujadać w internecie,i strzelić szkopa w hełm bo jak widać masz katolsko-nacjonalistyczne wzdęcia i bije ci na ten jeden zwój co go posiadasz by nie srać na dywan,przegrywie życiowy.
AVA alkoholiczko.Spadaj sflaczała szmato bo przydepnę!
O widzę że mnie kato-naziol oenerowski zaszczycił pamięcią, niestety ten TPPT to nie ja bo ja używam znaków interpunkcyjnych (takie trudne polskie słowo hitlerowcu), ale dobrze człowiek pisze to hilerowskie ścierwo trzeba tępić , twój bezsilny kwik jest muzyką dla moich uszu, no poujadaj sobie jeszcze, tylko tyle możesz, no jeszcze ew. wypić buraka i zwalić konia, marząc o swoim ONR-Führerze, no jak zagadałeś ,umówiłeś się już czy dale trzepiesz kapucyna???
Alkoholiczko.Lecz się na hemoroidy mózgu.Sama żłopiesz buraki z kim popadnie.
Alkoholiczka to twoja stara była, a ty to po po niej przejąłeś, musiałem trafić bo zabolało, jak widać sam chlasz buraki z kim popadnie, no jak to jest z tą twoją ukrytą miłością ,umówiłeś się już z tym swoim Parteileiterem, jeżeli nie to zrób to koniecznie, bo zrobisz loda o którym zawsze marzysz(to się przewija we wszystkich twoich wpisach nic, tylko odbyty , robienie loda i obrzezane kutasy), a przy okazji nabijesz punktów w dowództwie , jak to mówią przyjemne z pożytecznym.
Lecz się na dupę flaku z porodówki bo na ten twój lewacki łeb,nic już ci nie pomoże.Wiem co cię prostytutko boli.Jesteś już tak zajechana ,,rudą,, i jabolami że mordą straszysz w biały dzień.Nie ma amatora na twoje padliną śmierdzące cielsko.Lepiej się jebnij z dziesiątego piętra,ulżysz społeczeństwu.
Trafiłem celnie bo widać zabolało,skoro tak bluznął.Zajechana to twoja stara była,jak łoiła buraki.Takie skończone nazistowskie ścierwo nie jest w stanie mnie obrazić i no i jak zwykle, odwołanie do dupy , ja rozumiem że jesteś zakręcony w temacie odbytów i kutasów(zwłaszcza obrzezanych) nie kryj się z tym Dariuszku idź za głosem serca, albo może raczej odbytu, jak zaczniesz robić laskę to na pewno się życiowo spełnisz, a jak będziesz wystarczająco dobry to może też jakieś profity za tym pójdą.
Dobrze dziwko o tobie pisali.Michnik zrył ten twój durny łeb do tego stopnia,że zaczęłaś chlać z kim popadnie i gdzie popadnie.Do tego nigdy urodą nie grzeszyłaś więc dupsko nadstawiałaś każdemu kto chciał.Teraz parówo masz problem.Musisz się sama po pijanemu zaspokajać.Mam troszkę info o tobie.Więc nie skacz bo ci żyłka w dupie pęknie.Na koniec.To ty masz obsesję pisania o zboczonym seksie.To wynik chlania ,,buraków,, i rżnięcia się z menelami.
BUUUCHHHAAA!!!!! Góóówno wiesz hitlerowcu,masz szczęście że cię znaleźli bo by do tej pory pies cię w kondomie ;) (trudne polskie słowo, zobacz jak się pisze poprawnie),po śmietniku ciągał wnuczku szmalcownika .
Dariusz (11 października 2019 16:20)
Cytuję użytkownika: AVA
Cytuję użytkownika: Dariusz
Cytuję użytkownika: AVA
Cytuję użytkownika: Dariusz
Cytuję użytkownika: AVA
Cytuję użytkownika: Dariusz
Cytuję użytkownika: TPPT
Cytuję użytkownika: Dariusz
Cytuję użytkownika: Lola
Cytuję użytkownika: Polak
Cytuję użytkownika: Lola
Mamy Tokarczuk z której jesteśmy dumni :)Mamy też Joannę Bator ,której też życzymy Nobla :)
Pamiętam Bator z podstawówki.Liściki na przerwach.Pierwsze miłosne uczucia...Nie mam zamiaru tego tematu rozwijać.Skoro różniła nas różnica przynależności do dwóch odrębnych narodów,to dlaczego mam się cieszyć z sukcesu Tokarczuk?.Jako dzieciak nie wiedziałem że ,,macając,, tabu dziewcząt z tamtych lat,dotykam coś co będzie mnie niszczyło jako Polaka?
Przynależę do narodu polskiego ,tak samo jak Tokarczuk i Bator :)
Tylko dokumentami a nie duszą!!
A kim ty hitlerowski gnoju jesteś, żeby określać kto jest a,kto nie jest Polakiem ,nikt ci wnuczku szmalcownika , ani tej całej neonazistowskiej swołoczy nie dał takiego prawa.Prawda boli i ma boleć, i żadne wasze hejty i wyzwiska tego nie zmienią.Jedynie co możesz śmieciu ,to sobie poujadać w internecie,i strzelić szkopa w hełm bo jak widać masz katolsko-nacjonalistyczne wzdęcia i bije ci na ten jeden zwój co go posiadasz by nie srać na dywan,przegrywie życiowy.
AVA alkoholiczko.Spadaj sflaczała szmato bo przydepnę!
O widzę że mnie kato-naziol oenerowski zaszczycił pamięcią, niestety ten TPPT to nie ja bo ja używam znaków interpunkcyjnych (takie trudne polskie słowo hitlerowcu), ale dobrze człowiek pisze to hilerowskie ścierwo trzeba tępić , twój bezsilny kwik jest muzyką dla moich uszu, no poujadaj sobie jeszcze, tylko tyle możesz, no jeszcze ew. wypić buraka i zwalić konia, marząc o swoim ONR-Führerze, no jak zagadałeś ,umówiłeś się już czy dale trzepiesz kapucyna???
Alkoholiczko.Lecz się na hemoroidy mózgu.Sama żłopiesz buraki z kim popadnie.
Alkoholiczka to twoja stara była, a ty to po po niej przejąłeś, musiałem trafić bo zabolało, jak widać sam chlasz buraki z kim popadnie, no jak to jest z tą twoją ukrytą miłością ,umówiłeś się już z tym swoim Parteileiterem, jeżeli nie to zrób to koniecznie, bo zrobisz loda o którym zawsze marzysz(to się przewija we wszystkich twoich wpisach nic, tylko odbyty , robienie loda i obrzezane kutasy), a przy okazji nabijesz punktów w dowództwie , jak to mówią przyjemne z pożytecznym.
Lecz się na dupę flaku z porodówki bo na ten twój lewacki łeb,nic już ci nie pomoże.Wiem co cię prostytutko boli.Jesteś już tak zajechana ,,rudą,, i jabolami że mordą straszysz w biały dzień.Nie ma amatora na twoje padliną śmierdzące cielsko.Lepiej się jebnij z dziesiątego piętra,ulżysz społeczeństwu.
Trafiłem celnie bo widać zabolało,skoro tak bluznął.Zajechana to twoja stara była,jak łoiła buraki.Takie skończone nazistowskie ścierwo nie jest w stanie mnie obrazić i no i jak zwykle, odwołanie do dupy , ja rozumiem że jesteś zakręcony w temacie odbytów i kutasów(zwłaszcza obrzezanych) nie kryj się z tym Dariuszku idź za głosem serca, albo może raczej odbytu, jak zaczniesz robić laskę to na pewno się życiowo spełnisz, a jak będziesz wystarczająco dobry to może też jakieś profity za tym pójdą.
Dobrze dziwko o tobie pisali.Michnik zrył ten twój durny łeb do tego stopnia,że zaczęłaś chlać z kim popadnie i gdzie popadnie.Do tego nigdy urodą nie grzeszyłaś więc dupsko nadstawiałaś każdemu kto chciał.Teraz parówo masz problem.Musisz się sama po pijanemu zaspokajać.Mam troszkę info o tobie.Więc nie skacz bo ci żyłka w dupie pęknie.Na koniec.To ty masz obsesję pisania o zboczonym seksie.To wynik chlania ,,buraków,, i rżnięcia się z menelami.
Jarek Kwaczor (11 października 2019 16:17)
Cytuję użytkownika: Jacek
Niepotrzebnie upolitycznia się tą sprawę. Fakty są takie, że pani Tokarczuk podobnie jak inny noblista pan Grass publicznie oskarżają Polaków o mordowanie Żydów.Mi osobiście się to nie podoba im mam prawo to komentować w taki a nie inny sposób.Polska to wolny kraj.
Zgadzam się z tobą co do upolitycznienia tej sprawy.Prawda jest taka,że nie są to jakieś gołosłowne oskarżenia, ale fakty:pogrom w Jedwabnem w 1941 czy w Kielcach w 1946 czy we Lwowie w 1918 czy np. w Przytyku w 1936 czy w Radziłowie w 1941 przeprowadzili nie jacyś tam mityczni kosmici,komuniści,agenci Gestapo ale nasi "wspaniali" rodacy, podobnie jak nikt zdrowy na umyśle nie może negować ani szmalcownictwa,ani np. donosicielstwa do Gestapo, taka jest prawda i żadne wrzaski tego nie zmienią.
Jacek (11 października 2019 15:47)
Niepotrzebnie upolitycznia się tą sprawę. Fakty są takie, że pani Tokarczuk podobnie jak inny noblista pan Grass publicznie oskarżają Polaków o mordowanie Żydów.Mi osobiście się to nie podoba im mam prawo to komentować w taki a nie inny sposób.Polska to wolny kraj.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Chcecie kupić GDK ? Jest na sprzedaż

Wałbrzych: miał ponad 1,5 kg. marihuany

Poranek z promilami

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij