Wielki Brat patrzy na Wałbrzych - co widzi?

System Inteligentnego Sterowania Ruchem kontroluje niemal wszystko, co dzieje się na 17 skrzyżowaniach w Wałbrzychu. Pojawiła się też strona internetowa, na której widać utrudnienia czekające na kierowców.

Odwiedziliśmy Centrum Sterowania Ruchem, by podpatrzeć jak pracują jego operatorzy. Mogą oni np. śledzić każdy autobus, wiedzą gdzie się znajduje, jakie ma opóźnienie, a nawet sprawić, by szybciej zapaliły się światła. 
 
- Dzisiaj możemy zrobić tak, by „zielona fala” była w obu kierunkach - nie jest to proste. Mamy dosyć skomplikowane skrzyżowanie, które znajduje się na Starym Zdroju (Armii Krajowej, 11 Listopada, Parkowa). Spory ruch nie idzie w kierunku centrum, tylko kierowcy skręcają w lewo, w stronę Nowego Miasta. Do tego dochodzi ulica Żeromskiego, która nie jest wciągnięta w system sterowania ruchem i tam też występują problemy. Musimy tak dostosować ruch, żeby zrobić miejsce. - mówi operator Centrum Sterowania Ruchem.
 
Dla każdego skrzyżowania wykonano projekt, według którego dana sygnalizacja pracuje. 
 
- Dzięki podglądowi z kamer, które znajdują się na skrzyżowaniu - jesteśmy w stanie ocenić, co się dzieje w ruchu na terenie miasta Wałbrzycha. Dzięki tej wiedzy, może nim sterować, czy też go dopasować, by płynność była jak największa. - mówi operator Centrum Sterowania Ruchem.
 
Dopasowywanie płynności ruchu oznacza, że lubiane przez wielu kierowców liczniki, pokazujące czas do zapalenia się zielonego światła – raczej nie wrócą. 
 
System, to też kamery, które są obsługiwane przez pracowników Straży Miejskiej. Mają one specjalny filtr - maskowanie kamer działa to w ten sposób, że system automatycznie zakrywa wrażliwe obiekty np. okna mieszkań. 
 
 
System w założeniu ma się uczyć sam. Jak działa to w praktyce?
 
- Trzeba mu zadać pewne warunki, by widział na czym najbardziej nam zależy. Trzeba mu pokazać co się źle dzieje, a czego system nie widzi. - mówi operator Centrum Sterowania Ruchem.
 
Mieszkańcy mogą dzięki specjalnej stronie internetowej zobaczyć jakie utrudnienia czekają ich na drodze. Mogą też zobaczyć (ze względu na RODO), gdzie znajdują się wszystkie kamery. Strona nie posiada aplikacji zewnętrznej. Można na nią wejść zarówno z komputera, jak i smartfona poprzez adres its.walbrzych.eu
 
red
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com
 
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno