Menu

O starych portretach i dawnym retuszu

Zamek Książ i Fundacja Księżnej Daisy von Pless kontynuują cykl spotkań "O historii na żywo". Tym razem o roli portretów w odkrywaniu historii miejsc i osób,które przedstawiają opowiadała Sylwia Smolarek-Grzegorczyk, kustosz Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

O starych portretach i dawnym retuszu
Dziś portret każdy może wykonać sobie sam urządzeniem trzymanym w kieszeni spodni. Zanim wynaleziono fotografię uwiecznianie wizerunku na obrazach trwało nieporównywalnie dłużej i było tak drogie, że pozwolić na to mogli sobie jedynie bogaci ludzie. Dziś oglądając portrety przedstawicieli dawnej szlachty naukowcy starają się wyczytać jak najwięcej informacji o ich życiu a także o miejscach, w których zamieszkiwali.
 
- Kolekcja portretów rodowych, które znajdują się obecnie w Muzeum Zamkowym w Pszczynie nei tylko jest na co dzień pokazywana publiczności ale jest też poddawana badaniom naukowym i technologicznym, które dostarczają nam coraz więcej informacji na temat historii postaci, czasów w których żyły. Co chwilę otrzymujemy odpowiedzi na nowe pytania. To ważne nie tylko dla badaczy sztuki ale też dla odbiorców, którzy dzięki temu mogą poznawać historię - mówi Sylwia Smolarek-Grzegorczyk, kustosz i kurator wystawy portretów rodowych w Muzeum Zamkowym w Pszczynie.
 
 
Zanim wynaleziono fotografię cyfrową i programy do obróbki zdjęć, pewne techniki korekcyjne stosowano nawet w dawnych czasach na obrazach. Na przykład naukowcy przebadali jeden z portretów Księżnej Daisy za pomocą wielu róznych urzadzeń prześwietlających i odkryli pozostałości po malarskich retuszach. Jaki był ich cel? Podobnie jak dzisiaj kobiety chciały na portetach wyglądać jak najlepiej, dlatego stosowano "sztuczki" polegające na przykład na przemalowaniu stroju na gotowym już obrazie, tak by sylwetka wydawała się smuklejsza. Na portrecie księżnej odkryto także psa, który został po pewnym czasie przemalowany na... bukiet kwiatów.
 
 
 
Łącząc pewne fakty z pamiętników księznej naukowcy stwierdzili, że większość portretu malowana była przez artystę "z pamięci", ponieważ księżna w tym czasie zwiedzała odległe Indie a retuszu dokonano prawdopodobnie po jej powrocie, gdy efekt nie spełnił jej oczekiwań. O podobnych ciekawostkach dowiemy się już niedługo z pełnej relacji ze spotkania, która zamieszczona będzie na facebooku Fundacji Księżnej Daisy von Pless.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   zamek książ  |   o historii  |   wykład  |   portrety  |   obrazy  |   malarstwo  |  

Koszykówka: dziś mecz Górnika z Polonią

Ostatnie prace na obwodnicy

Premiera nowego wydania pamiętników Księżnej Daisy

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij